Öğrenmenin sıkıcı olduğu bize öğretilmiş bir şey olabilir mi? Öğrenmenin yeni imkanlar yaratmasını nasıl sağlayabiliriz? Endüstri devrimi, yaratıcılık ve öğrenme arasında ne gibi ilişkiler var? İnsandaki doğal merak duygusunun peşine düşsek, öğrenme nasıl daha etkili olabilir? Başka türlüsü de mümkün olabilir mi sorusu bize neler sunabilir? Öğrenme yolculuğunda otobandan sapmak hangi olasılıkları hizmetimize sunar? Beynin işleyişi ile otonom araçlar arasındaki ilişki ne olabilir? Özümüzle ilişkisini kuramadığımız şeyi neden öğrenemiyor ya da çok zor öğreniyoruz? Yabancı dil öğrenmek hangi durumda zor hangi durumda kolaydır? Öğrenmenin zorluğu ile ‘akış’ın zorluğu arasındaki ilişki nedir? Sıkışmışlığın karşıtı olarak yeni imkanlar yaratmak nasıl bir şeydir? Netflix’in sana %98 ihtimalle seversin dediği şeyi izlemek yerine %1 ihtimalle seveceğin şeyi izlesen hangi güzel şeyler olabilir?
Kibir nedir? Büyüklenme anlamı dışında mütevazı olma halinde de gizli bir kibir var mıdır? Kibrin zararı en çok kimedir? Kibirli insan neden aynı zamanda yalnız insandır? Kibri bir gösteri olarak düşündüğümüzde neleri fark edebiliriz? Kibirli bir davranışın alternatifi neler olabilir? Kendini kabul etme ile kibri engellemek veya azaltmak mümkün olabilir mi? “Ben daha ...” demek ihtiyacının kaynağı nedir? “İnsanlara olan ihtiyacımı kendime söyleme cesareti” bize ne sağlayabilir? Ben kendimi kabul etsem bile etrafımdakiler beni kibir havuzuna geri atıyorsa ne yapabilirim? İncinmemek için mi kibirli olmayı tercih ediyoruz? Kibirle doğmuyorsak ve kibir öğrenilmiş bir durum ise kibirli olmayı unutmak mümkün müdür? Çocuklukta doyurulmamış duygularla kibir arasındaki ilişkiler nelerdir? Kendi yolculuğun ile kibir arasındaki ilişki nedir? Kibirli olmamız yönünde bir toplum baskısı mı var üzerimizde? “Aaaa sende mi?”, “hâlâ mı?” laflarından kendimizi korumak nasıl mümkün olabilir? Hepsini ve daha fazlasını Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile geldiği gibi konuştuk.
Yapan insanın yaratıcı olmama ihtimali var mıdır? “Ayy falanca çok yaratıcı ben hiç değilim!” cümlesi neden geçerli bir önerme olamaz? Bir problemi, bir derdi evlat edinmek ne demektir? Shakespeare ve Picasso bugün öğrenci olsa öğretmenlerinden neyi duymaları çok muhtemel olurdu? Yaratıcılığın korkutucu tarafında neler var? Kırılganlık ile yaratıcılık arasında nasıl bir ilişki vardır? Birer yaratıcılık örneği olarak etsiz et, atom bombası ve uçak arasındaki bağlantı nedir? “Olur olmaz bilmem, denemek istiyorum” cümlesinden ne öğrenebiliriz? Bir derdi evlat edinerek ne elde edebiliriz? Kitap yazmak istiyorsan bunun hayalin ötesine geçmesi için ne yapabilirsin? Çerçevelemek, saçmalamak, kurallar - sınırlar yaratıcılığa nasıl hizmet eder? Elimizdeki malzeme azken mi çokken mi daha yaratıcı olma şansımız vardır? Başarısızlığa şans vermek neye benzer? İrrasyonel düşünmek, kendini tereddüdün kucağına atmak ve sezgine güvenmek ile yaratıcılık arasındaki ilişkiler nelerdir?
2020’de hayatımızda neler olup bitti? Hayati Mevzular Senin Sesin’de paylaştık, seslendirdik, birlikte sorduk, birlikte cevap aradık. Yaşam sevinci insanın potansiyeline nasıl etki eder? Kendine duyduğun saygı insanlara nasıl hizmet eder? Kumanda fobisinden teknolojiyi kucaklamaya nasıl geçersin? Değişime ayak uydurmakla mutluluk arasındaki bağ nedir? İnsanları olduğu gibi ve farklılıklarıyla kabul etmek bize neler sağlar? Csikszentmihalyi’nin Akış’ı ile pandemi arasındaki ilişki nedir? 2020 bizden neler aldı, yerine hediye olarak bize neler verdi? Kendine ait zamanın kıymetini bilmek kendi kıymetini bilmek midir? Uçaktaki oksijen maskesi bize neler öğretebilir? Mağdur rolüne bürünmenin alternatifi nedir? Mutsuz insanın insanlara faydası olabilir mi? Mutluluk aramakla mutsuzluktan kaçmak arasındaki fark nedir? Pandeminin eğitime nasıl bir faydası oldu?
View 50 more appearances
Share Profile
Are you Ali? Verify and edit this page to your liking.

Share This Creator

Recommendation sent

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Creator Details

Episode Count
54
Podcast Count
3
Total Airtime
17 hours, 30 minutes
PCID
Podchaser Creator ID logo 805206