Lublin co roku brzmi inaczej

Released Wednesday, 4th July 2018
Good episode? Give it some love!
Reviews
Creators
https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/20…

Koncerty zachodnich gwiazd i najlepszych artystów ze wschodu, spotkania literackie, targi płytowe, warsztaty dla dzieci i muzyków. Byliśmy na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie.

Choć w ostatni weekend czerwca pogoda była kapryśna, uczestnicy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia raczej nie mieli powodów do narzekania. Najwytrwalsi uczestnicy mieli zajęcie przez dwanaście godzin każdego dnia imprezy. Staraliśmy się dotrzymać im kroku, by jak najwięcej opowiedzieć w naszej relacji.

Wydarzenia festiwalowe można pogrupować wokół kilku osi tematycznych. Te muzyczne to przede wszystkim popołudniowe i wieczorne koncerty. Na scenie głównej zagrali między innymi legendarny George Clinton i dwudziestoosobowa orkiestra Parliament Funkadelic, którzy tak dobrze czuli się w Lublinie, że długo nie chcieli żegnać się z zachwyconą publicznością. Dużo emocji wzbudzili też pionierzy łączenia punk rocka i hardcore’u z ciężką elektroniką – Atari Teenage Riot. Bardzo dobry koncert dał też Lech Janerka, kolejny z muzycznych buntowników, których w tym roku w Lublinie nie brakowało. Pod namiotem w fromacji Dirtmusic swoje siły połączyli Chris Eckman, współzałożyciel słynnej wytwórni Glitterbeat Records, Hugo Race, lider grup The True Spirit oraz The Fatalists, przez lata związany z kultową formacją Nicka Cave’a czyli The Bad Seeds i Murat Ertel, na co dzień lider Baba Zuli. Zmęczoną publiczność poderwali do tańca reprezentanci białoruskiej zimnej fali – Super Besse, a o ważnych dla siebie i świata sprawach opowiedział czołowy artysta współczesnej sceny nowojorskiej, Saul Williams.

Podczas Innych Brzmień swoje premiery miały dwie produkcje festiwalowe. W ramach koncertu „Songs of protest” autorska orkiestra pod wodzą Oli Rzepki zmierzyła się z pieśniami buntu charakterystycznymi dla różnych epok i przełomów w dziejach świata. Opowiadali o nich także uczestnicy debaty „Gdzie się podziały protest songi”. Misterium taneczno-muzyczne „And we are opening the gates” eksplorowało zaś wątki równości międzyludzkiej, problemu uchodźstwa i migracji oraz przynależności społecznej, etnicznej i kulturowej.

Muzyczne były też festiwalowe warsztaty. Dzieci tradycyjnie mogły skonstruować własne instrumenty, zagrać na nich i pośpiewać, a ci, którzy pracują nad rozwojem swojej muzycznej kariery, mogli przekonać się między innymi czy warto brać udział w festiwalach showcase’owych i obozach dla songwriterów.

Zaproszeni goście opowiadali o literaturze wschodnioeuropejskiej podczas spotkań pod hasłem Wschodni Express. A wydane w tej serii książki można było przejrzeć i kupić w festiwalowej czytelni Słowobranie. Wszyscy ci, którzy zamiast o Wschodzie słuchać i czytać woleli go pooglądać, mieli do wyboru wystawę fotografii prezentujących XIX-wieczną Gruzję oraz wystawę plakatów ukraińskiego Klubu Ilustartorów Pictoric.

Inne Brzmienia to druga z trzech odsłon festiwalu Wschód Kultury, letniej imprezy współorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Zachęcamy do wysłuchania naszej relacji.

W materiale wykorzystano fragmenty utworów: „Ministry Of Defence” PJ Harvey w wykonaniu Follow The Rabbit Orchestra i „Burning Low” Buslava

Zdjęcie: Robert Grablewski

Artykuł Lublin co roku brzmi inaczej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

Creators & Guests

We don't know anything about the creators of this episode yet. You can add them yourself so they can be credited for this and other podcasts.

Episode Reviews

This episode hasn't been reviewed yet. You can add a review to show others what you thought.

Rate Episode

Recommend This Episode

Recommendation sent

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Episode Details

Length
23m 10s
Explicit
No

Episode Tags