Episode from the podcastZAWODOWCY

ZAWODOWCY #041 – Aleksander Doba – Jak być w każdej sytuacji optymistą na 114%?

Released Tuesday, 27th November 2018
Good episode? Give it some love!
Chyba mało kto nie słyszał o Olku Dobie. Przechodząc na emeryturę doszedł do wniosku, że musi zrobić coś wyjątkowego. Miał w końcu czas – dlatego przepłynął już od tego czasu trzykrotnie Atlantyk. Nie łódką. Nie żaglowcem. Kajakiem. O własnych siłach. Dzisiaj ma 72 lata i nie zwalnia. Jak sam podkreśla – w najgorszych sytuacjach jest optymistą na 114%.
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Z Olkiem spotkałem się we Wrocławiu przy okazji odbywającego się tam Festiwalu Podróżników organizowanego przez redakcję polskiej edycji National Geographic.
Usiedliśmy nad brzegiem Odry i zaczęliśmy rozmawiać:
 • O życiu.
 • O pasji.
 • O energii do działania.
 • O pozytywnym myśleniu.
Więcej dowiecie się słuchając całego podcastu, ale wcześniej podsyłam Wam trochę informacji o Olku:
Urodziłem się 9 września 1946 (zodiakalna Panna). Do 1975 roku mieszkałem w Swarzędzu, koło Poznania. Ukończyłem Politechnikę Poznańską, a od roku 1975 mieszkam z rodziną w Policach k/Szczecinia. Jestem emerytem Zakładów Chemicznych Police. Mam żonę Gabrielę (Gabi) i dwóch synów Bartłomieja i Czesława. Jestem też dziadkiem dwóch wnuczek: Olgi i Agaty (córek Bartłomieja i Katarzyny).
Sport kocham od dawna.
Jako szybownik mam wylatane 250 godzin, druga klasa wyszkolenia szybowcowego – srebrna odznaka szybowcowa z jednym diamentem. Mam oddanych 14 skoków spadochronowych i trzecią klasę wyszkolenia spadochronowego. Zdobyłem też złotą odznakę turystyki kolarskiej. Jestem też żeglarzem i sternikiem jachtowym. Posiadam patent rozszerzony na rejsy morskie.
Turystykę kajakową zacząłem uprawiać w Klubie Kajakowym “Alchemik” Police oraz w Akademickim Klubie Turystyki Kajakowej “Pluskon” w Szczecinie. Dość szybko uzyskałem wszelkie odznaki kajakowe wszystkich stopni polskich organizacji oraz najwyższe międzynarodowe organizacji ICF (złota ICF – jedna z kilku w Polsce).
Zobaczcie też jeden z wpisów Aleksandra dotyczący publikacji na jego temat na łamach NY Times.
“Pojawiłem się na okładce New York Times. Ten prestiżowy magazyn poświęcił moim wyczynom i mojej osobie sporo stron. Do każdej z wypraw przygotowywałem się solidnie. Każda z nich była wyzwaniem, ale największym ta ostatnia, trzecia, na trasie USA (Barnegat Bay) – Francja  (Le Conquert).  Moje wyprawy były również efektem pracy wielu osób. W pierwszych wyprawach mojej rodziny, wyrzeczeń mojej żony, w kolejnych coraz większej grupy przyjaciół, z których większość została do dziś ze mną. Nie sposób wymienić wszystkich. Wielokrotnie już im o tym mówiłem, w sercu moja wdzięczność za ich poświęcenie zostanie na zawsze.
Zrealizowałem marzenia swojego życia, którymi zainteresował się magazyn New Yortk Times.
Elizabeth Weil – dziennikarka NYT – przyjechała na kilka dni do Polski, by razem z Joakimem Eskildsenem – fotografem NYT, Magdaleną Czopik – moją menadżerką oraz Marcinem Jamkowskim – tłumaczem i ze mną, uczestniczyć w zimowym, kajakowym spływie. Ależ tam się działo. Efektem rozmów powstał wyjątkowy materiał, który również mnie pozytywnie zaskoczył.“
W wolnej chwili zachęcam do przeczytania: tutaj
Więcej o Aleksandrze przeczytacie na jego stronie.
Zdjęcia: Mariusz Fijka & Damian Stęporowski

Episode Reviews

This episode hasn't been reviewed yet. You can add a review to show others what you thought.

This podcast, its content, and its artwork are not owned by, affiliated with, or endorsed by Podchaser.
Rate Episode

Share This Episode

Recommendation sent

Join Podchaser to...

 • Rate podcasts and episodes
 • Follow podcasts and creators
 • Create podcast and episode lists
 • & much more

Episode Details

Length
39m 51s
Explicit
No
Episode
41

Episode Tags

Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.