Anlatsam Roman Olur

A Society and Culture podcast
 1 person rated this podcast

Best Episodes of Anlatsam Roman Olur

Mark All
Search Episodes...
Anlatsam Roman Olur'un bu #tbt bölümünde konuk, Gündüz Vassaf. 25 Ağustos 2016'da bir kısmı gazeteduvaR'da yazılı olarak yayımlanan bu söyleşide Gündüz Vassaf ile İletişim Yayınları'ndan çıkan kitabı "Ne Yapabilirim?" üzerine konuşuyoruz. - Bu dönemi atlatırsak bir hayat bayramı bekliyor bizi.- İstiklal Caddesi yürüyüşleri sanki demokrasi varmış gibi iktidarın işine yarıyor.- Şiddet kullanma hakkı hep yönetende. Bu, bizi kötümser kılıyor.- Kötümser insan dünyayı değiştiremez. Çünkü isyanı intikam ve öfke üzerine kurulmuştur.- Halka şiddet kullanmaya mecbur kaldığını hisseden devlet, en zayıf devlettir.- Silah kullanmak aslında iktidarsızlığın bir ifadesi. iktidarın inandırıcılığını yitirdiğinin- Gezi'den sonra tekrar sokağa çıkmamak olgun bir karar. Yenilgiyi kabul etmek değil.- Devletin bir ciddiyeti kalmadı.- 'Dinleniyoruz' gibi haberleri yayarak devletin gücünün propagandasını biz yapmış oluyoruz.- Şikayet, eksiltiyor insanı. Özgürlük için, vurdumduymaz olmak bile şikayetten daha etkili.- Bizler, insan türünün son örnekleriyiz. Türümüzün evrimine artık biz karar veriyoruz.- İnsanlara daha çok odaklanmamız lazım, soyut kavramlarla çok uğraşıyoruz.
Anlatsam Roman Olur'un 2019 yılındaki son bölümü Can Yayınları'nın desteğiyle yayınlanıyor! Nida Dinçtürk, tıpkı 2018'in sonundaki gibi Nazlı Gürkaş ile bir araya geliyor. Geride kalan yılın okuma listelerini karşılaştıran ikili, "iyi ki" dedikleri kitapları anlatıyor ve gelecek yılın okuma hedeflerini belirliyor. Nida ile Nazlı'nın 2019'da "iyi ki okudum" dedikleri ve 2020 yılında okumayı hedefledikleri kitaplardan bir seçki, Can Yayınları tarafından bir Anlatsam Roman Olur dinleyicisine hediye ediliyor.
Anlatsam roman olur'un bu bölümünde Nida Dinçtürk, yaklaşık 7 yıldır Galler'de yaşayan oyuncu ve yönetmen Memet Ali Alabora ile son oyunu Memleketimden İnsan Manzaraları üzerine sohbet ediyor. Ünlü şair Nazım Hikmet'in kült eserini sahneye koyan ve bir Avrupa turnesine çıkmaya hazırlanan Alabora, Nazım'la arasındaki bağı, Galler'i, göçmenliği ve Galler'den memleketin insan manzaralarına bakabilmeyi anlatıyor. ⚡Bu program Friedrich Ebert Stiftung'un katkılarıyla hazırlanmaktadır. Yayınların sorumluluğu yayıncılara aittir.📣 Bize destek olmak için > patreon.com/medyapod📣 Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!📣 twitter.com/medyapod📣 facebook.com/medyapod📣 instagram.com/medyapod
Anlatsam roman olur'un bu bölümünde Nida Dinçtürk, "İlk Sayfası" podcastleriyle çok sevilen Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu ile podcasterlık, podcast dinleyicisi olmak ve Türkiye'de yeni yeni gelişen podcast kültürü üzerine sohbet ediyor.
Anlatsam roman olur'un bu bölümünde Nida Dinçtürk, sevilen yazar Mahir Ünsal Eriş ile sohbet ediyor. Eriş'in yayınlanan son iki kitabı Kara Yarısı ile Sarıyaz'ı odağına alan bu söyleşi, yazarın edebiyata yüklediği anlamlara ve Nisan ayında yayın dünyasını sarsan bandrol krizine de değiniyor.
Anlatsam roman olur'un bu #tbt bölümünde Nida Dinçtürk, Murat Gülsoy ile Can Yayınları'ndan çıkan kitabı Ve Ateş Bizi Tüketiyor üzerine sohbet ediyor. "Bu bir yolculuk romanı.""Roman bir gecede geçiyor gibi görünse de benim için çok uzun bir yolculuk.""Biraz rüyalardaki gibi, biraz kabuslardaki gibi... Zamanın ruhuyla ilgili bir resim çıktı ortaya.""Yaşanan gerçekliğin doğrudan yazıya geçirilmesi gibi bir kaygım yok ancak sızmasına izin veriyorum.""Herkesin bir tür vicdanı var ama bu bizi kapsamak zorunda olmuyor. Zaten korkunçluk da orada başlıyor."*Bu söyleşinin bir kısmı, yazılı olarak Milliyet Sanat Dergisi'nin Nisan 2019 sayısında yayımlanmıştır.
Anlatsam Roman Olur'un bu haftaki tbt bölümünde Nida Dinçtürk'ün Ercan Kesal ve Enis Rıza ile Ayrıntı Yayınları’nın 1000’nci kitabı Zamanın İzinde için yaptığı söyleşi var. Bu söyleşinin bir kısmı 14 Şubat 2017'de gazeteduvaR'da yazılı olarak yayınlanmıştı.
Anlatsam Roman Olur'un bu tbt bölümünde Nida Dinçtürk, Elif Şafak ile son romanı 10 Dakika 38 Saniye ve Booker Prize adaylığı üzerine sohbet ediyor.
Anlatsam roman olur'un bu bölümünde Nida Dinçtürk, sevilen podcast programı Gerisi Hikâye'nin ekip üyeleri Işın Beril Tetik, Galip Dursun ve Demokan Atasoy ile bir araya geliyor ve koronavirüs ile herkesin gündelik yaşamında kendine yer bulan "korku" ögesini irdeliyor. "Korona günlerinde korku" bölümü, salgın karşısında nasıl bu kadar rahat olabiliyor ya da neden bu kadar paniğe kapılıyoruz, karantina süresi uzarsa neler olabilir, salgın ve karantina ögelerinin edebiyattaki ve sinemadaki yansımaları neler sorularına Gerisi Hikâye ekibi ile yanıt arıyor. ⚡Bu program Friedrich Ebert Stiftung'un katkılarıyla hazırlanmaktadır. Yayınların sorumluluğu yayıncılara aittir.📣 Bize destek olmak için > patreon.com/medyapod📣 Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!📣 twitter.com/medyapod📣 facebook.com/medyapod📣 instagram.com/medyapod
Anlatsam roman olur'un bu bölümünde Nida Dinçtürk, Limonata oyunuyla Sadri Alışık En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık bulunan, bağımsız tiyatro oyuncusu Barış Gönenen ile pandemi günlerinde Türkiye'de bağımsız bir tiyatrocu olmayı ve tiyatronun geleceğini konuşuyor.
Anlatsam Roman Olur’un bu bölümünde konuk, Sevin Okyay. Sevin Okyay ile ON8 Kitap’tan çıkan kitabı “Ara Sıra ve Daima”yı, Kutlukhan Kutlu ile birlikte çevirdikleri Harry Potter romanlarını ve Dünya Çocuk Kitapları Haftası vesilesiyle çocuk edebiyatını konuşuyoruz.
Anlatsam Roman Olur'un bu bölümünde Nida Dinçtürk, Mine Söğüt ile yeni kitabı Gergedan - Büyük Küfür Kitabı'nı konuşuyor.
Murat Sevinç’in Londra’daki garsonluk yıllarını anlattığı kitabı Hey Garson!’, April Yayınları’dan çıktı. Sevinç’in Hey Garson!’u, özgürlük ve demokrasi kavramlarının gündelik yaşamdaki tezahürlerini, gitmenin ve kalmanın zorluklarını anlattığı programın ilk bölümü yayında.
Anlatsam Roman Olur’un ilk #tbt bölümünde konuk: Özgür Mumcu. 11 Ağustos 2016’da gazeteduvar’da, bir kısmı yazılı olarak yayınlanan söyleşide Mumcu ile ilk kitabı 'Barış Makinesi' üzerine konuşuyoruz.
Gazeteci yazar Mehveş Evin’le Kara Karga Yayınları’ndan çıkan kitabı A’dan Z’ye Buraya Nasıl Geldik’i ve Türkiye’nin yakın tarihindeki sarsıcı detayları konuşuyoruz.
Anlatsam Roman Olur'un bu tbt bölümünde Nida Dinçtürk'ün Gaye Boralıoğlu ile İletişim Yayınları'ndan çıkan öykü kitabı Mübarek Kadınlar üzerine yaptığı bir söyleşi var. Bu söyleşinin bir kısmı yazılı olarak, Milliyet Kitap'ın Kasım 2014 sayısında yayımlanmıştı.
Anlatsam roman olur'un bu #tbt bölümünde Nida Dinçtürk, usta yazar Müge İplikçi ile son kitabı Sil Baştan üzerine sohbet ediyor. İplikçi, bu kitapta 10 Ekim 2015 ile 12 Eylül 1980 arasına doğrudan bir çizgi çekiyor. Kitabın baş kahramanı Nebiye üzerinden bu iki tarihi hafızalara kazıyan ülkenin çalkantılarını tarif ediyor.⚡Bu program Friedrich Ebert Stiftung'un katkılarıyla hazırlanmaktadır. Yayınların sorumluluğu yayıncılara aittir.📣 Bize destek olmak için > patreon.com/medyapod📣 Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!📣 twitter.com/medyapod📣 facebook.com/medyapod📣 instagram.com/medyapod
Anlatsam Roman Olur'un bu bölümünde Nida Dinçtürk, yazar Sezgin Kaymaz ile son öykü kitabı Benyusuf üzerine sohbet ediyor. Ankara Kırmızı Kedi Kitabevi'nde Kaymaz'ın okurları ile birlikte yapılan bu söyleşi, aynı zamanda bir Anlatsam Roman Olur bölümü olarak yayında.
Anlatsam Roman Olur'un bu #tbt bölümünde konuk, Büşra Sanay. 22 Mart 2018'de bir kısmı gazeteduvaR'da yazılı olarak yayımlanan bu söyleşide Büşra Sanay ile Doğan Kitap'tan çıkan "Kardeşini Doğurmak" adlı kitabı ve Türkiye'de ensest gerçeği üzerine konuşuyoruz.
Anlatsam roman olur'un bu tbt bölümünde Nida Dinçtürk, yönetmen Onur Barış'la yapılmış ilk Sait Faik Abasıyanık belgeseli "Benden Hikâyesi" üzerine konuşuyor."Beni en başta edebiyata, sonra sanata yönelten Sait Faik oldu.""Dünyaya Sait Faik gibi bakmaya başladıktan sonra insanlarla içimdekileri paylaşmanın mutluluğuna vardım.""Belgesel için bir metin yazmadım. Sait Faik, öyküleriyle kendini anlattı zaten.""Sait Faik bugünün İstanbulunu dünden görmüş!""İnsanın doğayla ve birbiriyle iletişimi anlamında kötüye gidiş her zaman var.""Doğayı katletme hâlimiz, insanlara karşı kötü düşüncelerimizin bir dışavurumu."
Anlatsam roman olur bu ekstra bölümünde Nida Dinçtürk, Gündüz Vassaf ile 2019 yılının son aylarından itibaren dikkat çekici bir şekilde artmaya başlayan intihar haberlerinden yola çıkarak intiharın psikolojik ve sosyal boyutunu konuşuyor.
Anlatsam Roman Olur'un bu bölümünde konuk, Melisa Kesmez. Sohbetin konusu, Melisa Kesmez'in üçüncü kitabı Nohut Oda olsa da bu söyleşi daha çok evlere, gitme ve kalma hallerine, inşa ettiğimiz kabuklarımıza, aşk-nefret ilişkisi kurduğumuz şehirlere, hatta sosyal medyaya, plazalara ve tüm bunların karşısında variyet göstermeye çalışan bizlere dair...Fotoğraf: Hakan Bintepe
Anlatsam Roman Olur'un bu bölümünde Nida Dinçtürk, Medyapod ağının bir başka programcısı Devam Filmi'nden Seçil Türkkan ile sohbet ediyor. Seçil Türkkan'ın bisiklet günlükleri tuttuğu blogundan yola çıkan programda ikili, şehir trafiğine bisikletle karışmak, bisikletli kadın olmak, bisikletin getirdiği özgürlük ve karantina günlerinde bisikleti neden daha çok özlediğimize dair konuşuyor.
Anlatsam roman olur'un bu bölümünde Nida Dinçtürk, gezgin- yazar Okan Okumuş ile son kitabı "Güney Afrika" ve gezginlik kavramı üzerine sohbet ediyor. ⚡Bu program Friedrich Ebert Stiftung'un katkılarıyla hazırlanmaktadır. Yayınların sorumluluğu yayıncılara aittir.📣 Bize destek olmak için > patreon.com/medyapod📣 Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!📣 twitter.com/medyapod📣 facebook.com/medyapod📣 instagram.com/medyapod
Hikmet Hükümenoğlu ile Can Yayınları'ndan çıkan son kitabı "Aşka İnanmayanlar için Aşk Öyküleri"ni konuşuyor; aşkı, masalları, aşka inanları ve inanmayanları çekiştiriyoruz.
Rate Podcast

Recommend This Podcast

Recommendation sent

Followers

1

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Podcast Details

Started
Sep 28th, 2018
Latest Episode
Mar 15th, 2020
Release Period
Weekly
No. of Episodes
27
Avg. Episode Length
34 minutes
Explicit
No
Order
Episodic

Podcast Tags

Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.
Are we missing an episode or update?
Use this to check the RSS feed immediately.