Episode from the podcastEvrim Ağacı

Evrimi Neden Çürütemiyorlar? Çünkü Yalan Söylüyorlar!

Released Saturday, 2nd November 2019
Good episode? Give it some love!
İçindekiler listesini ilk yorumda bulabilirsiniz.

*ÖNEMLİ MESAJLAR:*

Tüm Takipçilerimize: Yaratılışçı veya gerici gruplara cevap vermeye/yetiştirmeye çalışmak, bilimsel aydınlanma için büyük bir zaman kaybıdır. Burada 1 defaya mahsus olmak üzere, evrim karşıtlarına nasıl yanıt verildiğini göstereceğiz. Yani bu tarz diğer videolara cevap yetiştirmeye çalışmayacağız. Eğer bu videomuza yanıt verilirse "yanıta yanıt" üretmeye çalışmayacağız. Bizim işimiz bu değil ve bu tarz bir çabayla, halihazırda olduğundan daha fazla zaman kaybetmek istemiyoruz. Ortaya bir takım iddialar atılmış, bizler gibi bilim anlatıcıları isim verilmeden de olsa bolca itham edilmiş, hatta video etiketlerine adımız eklenmiş, cevap hakkı doğurulmuş. Dolayısıyla biz de bir kez olsun cevap vermenin, bizim için değil ama, evrime yeni giriş yapan, bilimin nasıl çalıştığını henüz tam olarak kavrayamamış insanlar için faydalı olacağını düşündük. Burada asıl amaç, bu tarz bir cevap yetiştirmenin neden büyük bir zaman kaybı olduğunu detaylı bir şekilde göstermektir. Umuyoruz ki bu konuda bize yoğun taleplerle gelenler, rastgele seçtiğimiz güncel bir örnekte bile ne kadar büyük bilgisizlikler ve düpedüz yalanlar olduğunu görür ve bir daha bu tarz içerikleri talep etmezler. Evrimin "savunucusu" veya evrim karşıtlığının "muhattabı" biz değiliz; bilimsel arenadır. Bizim görevimiz bilimi anlatmaktır; bilime saldıranlara göğüs germek, siper olmak değil.

Bilimseverlere: Eğer internette bu tarz videolarla karşılaştığınızda hemen cevap yetiştirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen sakin olun. Bu kadar kadar kolay galeyana gelmeyin. Evrim (veya bilimsel herhangi bir diğer konu) YouTube videolarıyla, kitaplarla, vs. çürümez. Bilimsel araştırmalar ve makalelerle çürür, değişir, gelişir. Bilimsel bilgilerinizi zenginleştirerek bu tarz basit, bayağı ve aldatıcı saldırılara karşı direnç kazanın; bilimi, karşıtlarına cevap yetiştirme çabasına indirgemeyin. Eğer bunları yapmıyorsanız ve evrimin (veya bilimin geri kalanının) bu tarz popülist bir ayak diremeden etkilenmeyeceğini biliyorsanız, bu tarz saldırıları umursamadıysanız ve bu cevap videosunu gereksiz bir uğraş olarak görüyorsanız, sizi sevgiyle kucaklıyoruz.

İnançlılara: İnancınızı kullanıp sömürerek, bilim karşıtlığı üzerinden dini inançlarınızı manipüle edenlere geçit vermeyin. Bilime karşı savaş açan kimse kazanamadı, kimse kazanamayacak. "Bilimsel gerçekler ışığında inançlarımı nasıl değerlendiririm, nasıl güncellerim, nasıl gözden geçiririm?" sorularına yanıt arayın; "İnançlarımın bilimsel gerçeklerle çelişen yorumlarını savunmak için bilimin altını nasıl oyarım?" sorusuna değil. Takip ettiğiniz inanç kanalları bilime ve bilimsel gerçeklere kafa tuttuğunda onlara geçit vermeyin, inançlarınızı aşağılamalarına izin vermeyin. Bilimi, bilim insanlarından ve modern bilimi yansıtan, güvenilir bilimsel kaynaklardan öğrenin. Aydınlanma mücadelesinde en çok sizlere görev düşüyor.

Evrim/Bilim Karşıtlarına: İnsanları aldatmayı, kandırmayı bırakın. Bilimi ideolojik propaganda araçlarınıza alet etmeyin. Eğer halka bilimden söz edecekseniz, bilimsel konsensüsü (ortak görüşü) yansıtmakla mükellefsiniz; şahsi inançlarınızla yoğrulmuş yalanları "bilim" adı altında pazarlayamazsınız. Yalan söylemeyin. Evrimi ateizm ile eş anlamlı gibi göstermeyi bırakın. Bilim camiasındaki ortak görüş istatistiki olarak bariz bir şekilde ortadayken, farklı bir durum varmış gibi yansıtmaktan vazgeçin. Terim ve kavramları düzgün kullanın, doğru anlatın. Ya bilimi doğru düzgün öğrenin ya da bilimin içinden gelenlere, bilimsel metodolojinin mekanizmalarına saygı duyun. Eğer "evrimi çürütecekseniz", bilimsel metodolojiyi öğrenin, akademik çalışmalar yapın, akademik makaleler yayınlayın ve hepimizi gururlandırın; o zaman bu sonuçlarınızdan sizden önce biz bahsederiz, endişeniz olmasın. Ama bunları yap(a)mıyorsanız, bilimsel konulara girmeyin; kendi alanınızda kalın.

***

Daha fazla içerik üretebilmemiz için Evrim Ağacı'na maddi destekte bulunan izleyicilerimiz arasına katılın:

Türk Lirası ile tek seferlik veya aylık düzenli destekte bulunmak için: https://kreosus.com/evrimagaci

Patreon destekçilerimiz arasına katılmak için: https://www.patreon.com/evrimagaci

Bilim tişörtleri, kitaplar ve diğer ürünlerimizden satın almak için: https://pazar.evrimagaci.org/

IBAN numarası, kriptopara veya PayPal yoluyla destek olmak için: https://dar.vin/MaddiDestek

***

Müzik: Bu videoda kullanılan müzikler BenSound (https://www.bensound.com/) sitesinden alınmıştır.

Video: Bu video içinde alıntı yapılan tüm video kaynakları video içinde belirtilmiştir. Kaynağı belirtilmeyen tüm videolar Pixabay (https://pixabay.com/videos/) sitesinden alınmıştır.

İkonlar: Bu videoda kullanılan ikonlar Flat Icon (https://www.flaticon.com/) sitesinden alınmıştır.

***

En son yüklediğimiz videoyu izlemek için: https://dar.vin/SonVideo

En popüler videomuzu izlemek için: https://dar.vin/EnPopuler

***

Kanalımıza abone olmak için: https://dar.vin/EAYouTubeimage

Creators & Guests

We don't know anything about the creators of this episode yet. You can add them yourself so they can be credited for this and other podcasts.

Episode Reviews

This episode hasn't been reviewed yet. You can add a review to show others what you thought.

This podcast, its content, and its artwork are not owned by, affiliated with, or endorsed by Podchaser.
Rate Episode

Share This Episode

Recommendation sent

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Episode Details

Length
2h 18m 10s
Explicit
No

Episode Tags

Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.