Finanse Bardzo Osobiste: oszczędzanie | inwestowanie | pieniądze | dobre życie

An Education, Business and Investing podcast
 2 people rated this podcast

Best Episodes of Finanse Bardzo Osobiste

Mark All
Search Episodes...
Pokażę Ci, jak po 16 latach zajmowania się tym tematem, z czego ponad 11 lat przepracowałem w branży finansowej – w ubezpieczeniach, w banku, w banku hipotecznym i w funduszach inwestycyjnych – czyli w TFI – jak po prześwietleniu dziesiątek, a może nawet setek różnych produktów finansowych, podchodzę do tego tematu. Zacznijmy od tego, że [...] The post Których produktów finansowych unikam jak ognia i dlaczego? FBO 075 appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Podobno dobry nauczyciel – wyjaśnia. Bardzo dobry – demonstruje. A genialny robi coś jeszcze ważniejszego – inspiruje. Dziś przygotowałem dla Was wywiad z nauczycielem, który mam nadzieję zainspiruje Was do tego, żeby wziąć życie w swoje ręce i zrobić z nim coś fantastycznego.  Z wielką przyjemnością zapraszam Was do obejrzenia wywiadu z Panem Zbigniewem Jakubasem [...] The post Ucz się od najlepszych. Miliarder Zbigniew Jakubas dla społeczności FBO appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Od kilku dobrych lat ostatnie dwa tygodnie grudnia staram się przeznaczyć na bardzo świadome przemyślenie mijającego roku i jego podsumowanie. Nie robię tego jednak dlatego, że jestem sentymentalny, czy dlatego, że lubię spoglądać w przeszłość i żyć wspomnieniami. Nic z tych rzeczy. Robię to ze względów czysto praktycznych: po to, aby skuteczniej i mądrzej działać [...] The post 5 życiowych lekcji z roku 2019 – nie tylko o finansach appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Na różnych blogach, na youtubowych kanałach i forach internetowych aż huczy od tego, że GUS zaniża inflację. Jak donoszą „dobrze poinformowani”, jej prawdziwe poziomy w Polsce to dziś jakieś 7-8% w skali roku. To co najmniej dwukrotnie więcej niż wynoszą podawane przez GUS wskaźniki. Czy rzeczywiście tak jest? Postaram się odnieść do tych rewelacji, podzielić [...] The post Ile NAPRAWDĘ wynosi inflacja w Polsce? appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Ta historia wydarzyła się naprawdę! Mój dzisiejszy gość tak ostro zabrał się za oszczędzanie i wprowadzanie zmian w swoim życiu, że przy okazji stracił na wadze 15 kilo! Dopiero teraz zdecydował się o tym opowiedzieć. Jak tego dokonał? To tylko jedna z rzeczy, o których dowiesz się z dzisiejszego wpisu. Czyż nie jest to piękny, [...] The post FBO 071: Zaczął oszczędzać i schudł 15 kilo w 3 miesiące! Poznaj historię Marcina appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Na całym świecie ostro walczymy z koronawirusem. Skutki tej walki odczuł chyba każdy z nas. Dzieci nie chodzą do szkoły, zamknięto galerie handlowe i sklepy, wiele osób pracuje z domu. W celu opanowania sytuacji podjęto radykalne kroki, więc wirus niesie ze również ze sobą bardzo poważne konsekwencje dla naszych portfeli. I właśnie te konsekwencje chciałbym [...] The post Finanse w czasach koronawirusa [stan na 17.03.2020 r.] appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Nie wierzę w żadne mistyczne „prawa przyciągania pieniędzy” czy inne „finansowo-duchowe” sekrety, o których można przeczytać w amerykańskich poradnikach. Jestem twardo stąpającym po ziemi realistą, który stara się na chłodno kalkulować, liczyć, wyciągać racjonalne wnioski i po prostu konsekwentnie działać, aby zrealizować swoje cele, pasje i marzenia. Ale jednocześnie nie mam żadnych wątpliwości, że nasze [...] The post Przekonania biednych Polaków appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Dlaczego ludzie mają bałagan w swoich finansach? Pośród dziesiątek powodów, jeden przewija się zawsze: “Mam za mało czasu”. Tak – chciałbym się wzbogacić, tak – chciałbym zrealizować finansowe cele, tak chciałbym mieć pełną kontrolę nad moimi pieniędzmi, ale… nie mam na to czasu. Prawa fizyki są jednak nieubłagane – jeśli nie poświęcasz czasu na finanse, [...] The post 20 minut na finanse. Co wtedy robić? appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile pieniędzy powinieneś mieć w wieku 20, 30 i 40 lat? Czy w ogóle da się to określić?! Choć życie każdego człowieka jest inne, możemy wyróżnić pewne stałe fazy, które rządzą się określonymi prawami. Przekonaj się, czy jesteś na dobrej drodze.  Nie zamierzam w dzisiejszym artykule narzucać Wam żadnych konkretnych kwot [...] The post Ile powinieneś mieć pieniędzy w wieku 20, 30 i 40 lat? Cykl życia i dochodów appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Z powodu panującej pandemii wielu z nas od ponad miesiąca przebywa w domu. Możesz podejść do tej sytuacji jak do najgorszej kary, albo znaleźć w niej okazję do rozwoju. Parafrazując Szekspira, nawet będąc zamkniętym w skorupce orzecha, możesz czuć się władcą nieskończonych przestrzeni. Mój dzisiejszy gość całym swoim życiem udowadnia, że wszystko zaczyna się w [...] The post Jak osiągać to, co wydaje się niemożliwe? Inspirujący wywiad z Markiem Kamińskim. appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Spłaciłeś przed czasem kredyt i chcesz odzyskać prowizję? Zamknąłeś polisę inwestycyjną i chcesz zwrotu opłaty likwidacyjnej? A może dopiero o tym myślisz? Nie pozwól instytucjom finansowym zatrzymać Twoich pieniędzy! Ja odzyskałem 12 532,38 zł, poświęcając na to jedną godzinę. Zobacz, jak to zrobić w praktyce. W przeszłości popełniłem sporo finansowych błędów. Jeden z nich kosztował mnie [...] The post Jak odzyskać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu i opłaty z polis inwestycyjnych? appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Jeżeli nie masz IKE – popełniasz głupi finansowy błąd, bo niepotrzebnie oddajesz fiskusowi 19% zysków z każdej inwestycji. Nie ma znaczenia, ile masz lat. Nie ma znaczenia, czy myślisz o emeryturze. Jeśli odkładasz pieniądze i nie korzystasz z IKE, po prostu tracisz. W tym artykule wyjaśnię dlaczego i podpowiem, co zrobić, abyś nie stracił kolejnego [...] The post Wszystko o IKE. Nie trać swoich pieniędzy! appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Co z kredytami w CHF? Jakie mogą być konsekwencje zawieszenia spłaty kredytów? Co z umowami, z których chcemy się wycofać? Co, gdy notariusz nie jest dostępny? Wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych rozwiązań, a chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że trwająca epidemia koronawirusa jest sytuacją wyjątkową. Wpływa ona na nasze finanse i gospodarkę – o [...] The post Koronawirus a prawo. Q&A z prawnikiem appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Mam wielką nadzieję, że jesteście w dobrym zdrowiu i dobrze znosicie tę niecodzienną sytuację. Cały czas otrzymuję od Was bardzo dużo pytań dotyczących koronawirusa i jego wpływu na nasze finanse. Dlatego dziś chciałbym podzielić się z Wami moim podejściem do obecnej sytuacji i w syntetyczny sposób opowiedzieć o tym, jak moim zdaniem może wyglądać scenariusz [...] The post Gospodarka w czasach koronawirusa. Co będzie dalej? appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Bez względu na to, czy masz już kilka pożyczek, czy może jeszcze beztrosko zadłużasz się na karcie kredytowej – ten artykuł pomoże Ci się obudzić! Zrobić w tył zwrot,  wyrwać się z pętli zadłużenia i wreszcie poczuć się wolnym. Przeczytałem kiedyś bardzo mądre zdanie: Nie urodziłeś się po to, by całe życie spłacać długi, a [...] The post Jak skutecznie pozbyć się długów? – Ruszamy na wojnę z największym wrogiem! appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Według raportu Randstad „(Nie)spełnienie zawodowe Polaków”, aż 22% naszych rodaków nie realizuje się w pracy. Kolejne 26% na pytanie: “Czy spełniasz się zawodowo?”, odpowiedziało enigmatycznie: „Ani tak, ani nie”. To znaczy, że prawie połowa Polaków codziennie chodzi do pracy, która albo jest im obojętna, albo najzwyczajniej w świecie jej nie lubią. Z dzisiejszego wpisu dowiesz [...] The post Co zrobić, gdy jesteś na zawodowym rozdrożu? appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
„Inflacja” to słowo odmieniane obecnie przez wszystkie przypadki. Żywią się nim ekonomiści, dziennikarze piszący o kryzysie i zwykli ludzie, którzy martwią się o swoje majątki. W Polsce ruszyło bowiem „drukowanie pieniędzy” – rząd się zadłuża, emituje obligacje, a te są kupowane przez NBP za „wydrukowane” złotówki. To idealna okazja ku temu, by bliżej przyjrzeć się, [...] The post Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją? appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Po każdym #wtorekzfinansami staram się odpowiedzieć na żywo na jak najwięcej Waszych pytań. Niestety ograniczenie czasowe, dyktowane pojemnością pęcherza mojego psa Miśka, z którym co wieczór wychodzę na spacer, powoduje, że tego czasu zawsze trochę nam brakuje. Dlatego dziś bardziej szczegółowo odpowiem na zadane przez Was pytania o inwestycje, nieruchomości i moje techniki oszczędzania.  W [...] The post Finansowe Q&A – odpowiadam na Wasze pytania appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Od grudnia 2014 roku pokazuję na blogu jeden z moich portfeli inwestycyjnych, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, które prowadzę w NN Investments Partners. Gdy zaczynaliśmy tę wspólną przygodę, w portfelu było jakieś 13 000 zł, a dziś jego wartość wynosi nieco ponad 95 000 zł. Zamieniam jednak to IKE na inne. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się [...] The post IKE Plus – pokazuję wyniki i zmieniam na inne. Dlaczego? appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że jedyne pewne rzeczy w życiu to śmierć i podatki. Lecz tak naprawdę istnieje więcej rzeczy, które można i warto przewidzieć. Na przykład – wydatki nieregularne! Wiele osób co miesiąc daje się im zaskoczyć, ale przy odrobinie chęci i czasu można je łatwo okiełznać. Dziś pokazuję, w jaki sposób to zrobić. [...] The post Wydatki nieregularne – jak je okiełznać? appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Po dwóch tygodniach 2020 r. zapewne nie masz już złudzeń, że część noworocznych postanowień znów się “rozjedzie”. Ale tym razem nie pozwolę Ci odpuścić! Koniec z celami, których i tak nie zrealizujesz! Koniec z odkładaniem marzeń na później! Mam dla Ciebie najnowszą wersję narzędzia, dzięki któremu bardzo skutecznie realizuję moje własne cele finansowe. Jestem przekonany, [...] The post Nie marnuj kolejnego roku! Twoje cele finansowe na 2020 rok appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Wiele osób stara się pomnożyć pieniądze. Można powiedzieć, że udaje się to wszystkim. Sęk w tym, że niektórzy mnożą je przez liczbę mniejszą od 1 i kończą z niższym saldem niż przed rozpoczęciem przygody z inwestowaniem 🙂 Jak inwestować z głową i na spokojnie? Właśnie o tym opowiadałem w czasie Forum Finansów i Inwestycji 2020. [...] The post Inwestuj świadomie i spokojnie. Forum Finansów i Inwestycji 2020 appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Oprocentowanie lokat szura po dnie, a inflacja podgryza nasze pieniądze. Przydałoby się je zainwestować, ale… To wcale nie takie proste. Brak wiedzy, brak czasu, obawa przed instrumentami finansowymi, wykluczające się opinie ekspertów – trudno się przedrzeć przez tę inwestycyjną dżunglę. Jednak w życiu wszystko jest trudne, dopóki nie stanie się łatwe. Zacznijmy jednak od tego, że dla [...] The post Odwiedź Finansową Fortecę i zobacz, co będzie dalej appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
[Aktualizacja 11 czerwca 2020 r.] Poznaj tytuł mojej najnowszej książki Jak zdążyliście się już świetnie zorientować, od kilku tygodni publikacje na blogu niestety są w kratkę. Co więcej – za tydzień i pewnie także za 2 tygodnie ponownie ich nie będzie. A jaki jest powód? Jest to oczywiście związane z finalizacją prac nad moją książką [...] The post Najlepsza książka o inwestowaniu – aktualności [11 czerwca 2020] appeared first on Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste.
Czy to prawda, że każdy dzień przybliża nas do finansowego krachu? Zdecydowanie TAK. Jestem tego pewny w 100% i piszę o tym z pełną odpowiedzialnością. Dlaczego? A no z tej prostej przyczyny, że rynki (i gospodarki) są cykliczne, a historia uczy, że każdy z nas nieuchronnie zaliczy kilka okresów spowolnienia gospodarczego w swoim życiu i [...] The post FBO 022: Jak chronić kapitał gdy zacznie się krach? Rozmowa ze Zbyszkiem Papińskim z App Funds. appeared first on Finanse bardzo osobiste.
Rate Podcast

Recommend This Podcast

Recommendation sent

Followers

3

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Podcast Details

Started
Nov 29th, 2014
Latest Episode
Jul 23rd, 2020
Release Period
Weekly
No. of Episodes
120
Avg. Episode Length
44 minutes
Explicit
No
Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.
Are we missing an episode or update?
Use this to check the RSS feed immediately.