Podchaser Logo
Home
Glony na zdrowie

Glony na zdrowie

Released Thursday, 1st July 2021
Good episode? Give it some love!
Glony na zdrowie

Glony na zdrowie

Glony na zdrowie

Glony na zdrowie

Thursday, 1st July 2021
Good episode? Give it some love!
Rate Episode

Rozwijają się na ziemi od przeszło 1,5 mld lat, ale długo pozostawały niezauważone. Aż okazało się, że są pomocne w walce z głodem. Imponują składem i zbawiennym wpływem na ludzkie zdrowie. Nie mam wątpliwości, że ich kariera dopiero się rozkręca. Zapraszam na 14. odcinek podcastu „Jak naprawić przyszłość” poświęcony glonom.

W poprzednim odcinku opowiadałam dużo o sposobach zasysania dwutlenku węgla z atmosfery – tych naturalnych, ale przede wszystkim o tych, z którymi eksperymentuje człowiek, żeby oddalić widmo katastrofy klimatycznej. O jednym, bardzo ważnym naturalnym pochłaniaczu CO2 nie wspomniałam. Uznałam, że ten wciąż niedoceniany wytwór natury zasługuje na osobny odcinek. A gdyby się tak zastanowić, to pewnie nie na jeden, ale nawet i kilka odcinków.

O niezwykłych właściwościach alg oraz o niemal nieskończonych możliwościach wykorzystania ich na wielu polach porozmawiam z dwojgiem gości:

✎ Marianną Medyńską, kucharką, autorką bloga Coutellerie.pl, która nie tylko serwuje wodorosty na różne sposoby swoim gościom w restauracji, ale jeszcze sama je łowi na północno-zachodnich wybrzeżach Norwegii. Marianna aktualnie pracuje na jednej z wysp archipelagu Lofoty.

✎ Prof. Marcinem Dębowskim, dyrektorem Instytutu Inżynierii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim, który specjalizuje się m.in. w energetyce odnawialnej oraz badaniach wykorzystujących biomasę mikroglonów jako cenne źródło energii.

A jeśli po wysłuchaniu odcinka będziecie mieli ochotę na eksperymentowanie z wodorostami w kuchni - poniżej publikuję przepis na makaron z morską truflą:
50 g masła
kilka liści szałwii lub rozmarynu
25 ml wytrawnego białego wina
1 łyżeczka z górką suszonych wodorostów truflowych
200 g krótkiego makaronu, np. cavatelli
60 g parmezanu
do podania: skórka cytryny, usmażona bułka tarta, więcej parmezanu.

Przygotuj brązowe masło. Rozpuść je w rondelku, dodaj szałwię lub rozmaryn i „smaż” na średnim ogniu, aż masło zacznie się pienić i pachnieć orzechowo. Kiedy piana zacznie się zmniejszać, dodaj wino, intensywnie mieszając, i jeszcze chwilę gotuj. Na koniec wmieszaj wodorosty i odstaw całość do przestudzenia.
W międzyczasie zetrzyj drobno parmezan. Podgrzej wodę na makaron i, kiedy zawrze, porządnie ją osól (powinna smakować jak morze). Ugotuj makaron al dente (czas będzie zależny od jego rodzaju), następnie odcedź, zachowując kubek wody. Do makaronu dodaj parmezan i kilka chlustów wody z gotowania, podgrzewając całość na małym ogniu, aż kluski otoczy emulsja. Wówczas dodaj całą zawartość garnka z wodorostowo-ziołowym masłem i wszystko dokładnie wymieszaj. Podgrzewaj przez około minutę. Przełóż na talerze, każdą porcję udekoruj drobno startą skórką z cytryny, chrupiącą bułką tartą i dodatkowym parmezanem.
Smacznego!

-----
Źródła

1. O eutrofizacji i innych problemach Bałtyku więcej przeczytasz na stronie WWF #godzinadlabałtyku. Link znajdziesz tu: https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2021
2. Wystąpienie Tima Flannery'ego na TED: https://www.ted.com/talks/tim_flannery_can_seaweed_help_curb_global_warming/transcript?language=pl#t-502622

Show More

Unlock more with Podchaser Pro

  • Audience Insights
  • Contact Information
  • Demographics
  • Charts
  • Sponsor History
  • and More!
Pro Features