Podchaser Logo
Home
Kamienice

Radio RAM

Kamienice

A weekly podcast
Good podcast? Give it some love!
Kamienice

Radio RAM

Kamienice

Episodes
Kamienice

Radio RAM

Kamienice

A weekly podcast
Good podcast? Give it some love!
Rate Podcast

Episodes of Kamienice

Mark All
Search Episodes...
Radość Gansiniec przyjechała na Oporów z rodzicami w 1946 roku. Mama wyszukała dla rodziny lokum. Ojciec, filolog klasyczny, zaczął w 1946 pracę na Uniwersytecie Wrocławskim.
To było niezwykłe spotkanie. Wacław Bryjanowski, rocznik 1925, trafił do Wrocławia na początku lat 40., jako nastolatek, robotnik przymusowy.
Izabella Ganclarska wspaniale pamięta Lwów i "sztuczki" w sklepie z materiałami. Sklep mieścił się w kamienicy Sprechera, zaraz koło pomnika Mickiewicza.
Dom tuż przy wałach ma ciekawą historię. Wanda i Jacek Majewscy - poznali ją, gdy w latach 80. zapukała do nich przedwojenna mieszkanka. Opowiedzą o tej wizycie i o dworze, do którego dom należał.
Jadwiga Adamczuk przyjechała z Lubelszczyzny do Wrocławia po maturze, na początku lat 50. W mieście była już jej siostra. Bardzo powoli dziewczyny oswajały miasto, by znaleźć miejsce dla siebie.
Historie opowiedziane przez Janinę Wartenberg zaskoczą, rozbawią i wprawią w zdumienie.
Po historii lwowskiej od Janiny Wartenberg, pora na odsłonę wrocławską.
Profesor Ernest Niemczyk opowiada o książkach przedwojennych wrocławskich naukowców – wyszukiwanych na targach i ratowanych.
W domu, do którego w powojennym Wrocławiu wprowadzili się dziadkowie Katarzyny Mrowiec, był album ze zdjęciami. Bardzo zagadkowy.
Specjalnością Jana Ihnatowicza były mydła, kremy ogórkowe, woda lwowska, której zapach był "delikatny i długotrwały". Fabryka znajdowała się w oficynie lwowskiej kamienicy przy ulicy Sykstuskiej 25.
Ciąg dalszy to historia poświęcona żonie Jana Ihnatowicza i żonie jego syna. Wojenny i powojenny czas, to czas silnych kobiet, które musiały podejmować najważniejsze decyzje.
Przed wojną ulica Gródecka, we Lwowie, po wojnie okolice Borowskiej, we Wrocławiu. Janina Jurak-Łaba pamięta drogę do szkoły, która wiodła przez... cmentarz.
...a zdjęcie iście wrocławskie, związane z naszą Politechniką. Z czym więc wiąże się kamieniczna opowieść?
W Kamienicach opowiemy o pośpiesznym opuszczaniu Sosnowca, w którym przed wojną profesor się urodził, o wojnie - właśnie i o Bystrzycy Kłodzkiej. Bo właśnie do Bystrzycy najpierw z mamą i prababcią trafił Janusz Degler. W miasteczku mama prowad
Są takie rozmowy, które rozpoczynają się, gdy jest jasno, a kończą po zmroku. Alina Chorążykiewicz zna dobrze historię domu, w którym mieszka, a który miał wielu wspaniałych mieszkańców.
Janusz Jasiński, dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek opowiada o domu, w którym się wychował i okolicy z dzieciństwa. Nie ma już śladu po kamienicy. A to dom, który mogłabym widzieć z okien, gdyby istniał.
Spotkanie z profesor Agnieszką Zabłocką - Kos, która na wrocławskich kamienicach zna się wyśmienicie. Napisała o nich książki i znalazła taką, która jest dla niej i jej bliskich idealna.
Nie zachowały się zdjęcia wrocławskiego domu Mieczysławy Wazacz z dzieciństwa. Dziś w okolicy dawnego budynku przy Wojszyckiej jest tylko trawa, restauracja z kuchnią gruzińską i kwiaciarnia.
Henryka Paciorkowska, rocznik 1926, przyjechała na Klecinę w 1946 roku do pracy w cukrowni. To gratka móc rozmawiać z mieszkanką, która tak wiele wie o swojej najbliższej okolicy.
Jak żyli studenci w powojennym mieście? I gdzie odbywały się najpiękniejsze prywatki na świecie? Zapraszam na wspaniałą opowieść Anny Malickiej-Zamorskiej, wybitnej ceramiczki.
O rodzicach opowie Tomasz Chmielowiec, urodzony już we Wrocławiu, ale wychowany wśród opowieści o Lwowie. Położenie kamienicy przy Rydygiera, pomiędzy komisariatem a szpitalem, do dziś wzbudza dużo emocji.
Opowieść o kamienicy przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Snuć ją będzie Olga Szarska, która opowie także o przyjeździe rodziców ze Lwowa, przez Warszawę i Kraków.
Opowieść o powojennej politechnice, pociągu z naukowcami ze Lwowa i o tym, kto zawalczył, by i we Wrocławiu była uczelnia techniczna. Profesor Andrzej Mulak wspomina też o wynajmowanym pokoju na poddaszu, gdzie na parapecie dało się mrozić lody
Wanda Ronka-Chmielowiec, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego, urodziła się już we Wrocławiu, ale w jej historii i wspomnieniach z dzieciństwa pojawią się i gruz i wyburzane kamienice, a nawet skarby odnalezione w jednej z nich.
Ewa Kobel, historyk, autorka książek o patronach wrocławskich ulic i o 700 postaciach związanych z Wrocławiem, była dyrektorka XII LO, na Złotnikach zamieszkała w latach 80. Oto jak poznawać Wrocław i go sobie przybliżać.
Rate

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Unlock more with Podchaser Pro

  • Audience Insights
  • Contact Information
  • Demographics
  • Charts
  • Sponsor History
  • and More!
Pro Features