Magazyn Miasta

A daily News podcast
Good podcast? Give it some love!

Best Episodes of Magazyn Miasta

Mark All
Search Episodes...
Marta Bejnar-Bejnarowicz, prezeska Kongresu Ruchów Miejskich, zauważyła, że na Kongresie Polityki Miejskiej jest wszystko - wiedza ekspertów, doświadczenie praktyków i perspektywa mieszkańców - poza wolą polityczną i chęcią do podjęcia realnych reform miejskich na poziomie rządowym. Co w związku z tym proponują ruchy miejskie? 
Dr Alina Muzioł-Węcławowicz, ekspertka polityki mieszkaniowej, objaśnia aktualny stan wiedzy i woli w kwestiach polityki mieszkaniowej w Polsce. Nie jest to opowieść oczywista - sprawdźcie sami, o czym dziś warto przestać marzyć, a co warto zacząć robić.  
Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina, był jednym z inicjatorów procesu  prototypowania Placu Orła Białego.  Dlaczego władze miasta porywają się na tak ryzykowne - z politycznego punktu widzenia - projekty? Czy spodziewane efekty - np. ograniczona liczba miejsc parkingowych - nie hamują woli zmiany na lepsze?
Wspólne, czyli niczyje? To myślenie może i królowało w przeszłości, ale przyszłość należy do współzarządzania wspólnymi przestrzeniami, a więc m.in. współdzielenie nie tylko praw i obowiązków związanych z daną przestrzenią, ale przede wszystkim wspólne wyobrażanie sobie tego, jak można ją zmienić. Posłuchajcie rozmowy z dr Arturem Jerzym Filipem, który na polskich i zagranicznych doświadczeniach pokazuje istotę tego zagadnienia. 
Prezes Fundacji Fenomen Normalne Miasto wyjaśnia, dlaczego dotarliśmy do samochodowej ściany (jeśli chodzi o liczbę samochodów wjeżdżających do miast i próbujących w nich zaparkować) i przekonuje do większej odwagi w myśleniu o zrównoważeniu transportu miejskiego. 
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Łukaszem Frankiem, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego. Podcast został nagrany na Kongresie Polityki Miejskiej (14-16.11.2019, Kielce). 
Czy deweloperzy rzeczywiście rządzą miastami i na czym polega sprawowanie władzy nad przestrzenią miejską? Na te kluczowe pytania w rozmowie z Arturem Celińskim odpowiada Tomasz Ossowicz, były Dyrektor Biura Rozwoju Urzędu Miasta we Wrocławiu.
Andrzej Porawski jest dyrektorem biura Związku Miast Polskich od 1991 r. Obecną Krajową Politykę Miejską nazywa "zbiorem pobożnych życzeń". Jak zaś patrzy na rekomendacje dla nowego otwarcia w polityce rządu wobec miast? 
Kongres Polityki Miejskiej już za nami. Co się wydarzyło? Co zostało powiedziane? A może raczej - ważniejsze jest to, kogo z nami nie było i jakie słowa nie padły? Zapraszamy na rozmowę z Karolem Janasem, jednym ze współorganizatorów KPM. 
"Najodważniejsi miejscy urzędnicy i działacze podzielą się z nami tym, co – najoględniej rzecz biorąc – im nie wyszło i jakie wnioski z tego wyciągnęli" - przekonują do udziału w "Nocy wtop" organizatorzy Kongresu Polityki Miejskiej.  Wyszliśmy przed szereg i do rozmowy w kolejnym podcaście zaprosiliśmy Joannę Erbel. Historia jej działań jest źródłem wielu dyskusji, inspiracji oraz kontrowersji. Do jakich błędów przyzna się Joanna Erbel? Jakie wnioski z nich wyciągnęła? Jakie sukcesy dzięki nim osiągnęła?
"Niepoważny" urbanista, terapeuta czy eksperymentator? Ta rozmowa na długo zapadnie Wam w pamięci - zapraszamy do świata Pawła Jaworskiego, który od kilku lat proponuje unikalne podejście do zmiany przestrzeni miejskiej. 
Walka z chaosem przestrzennym w Polsce zaczyna przypominać pracę Syzyfa. Każda kolejna próba kończy się tak samo - brakiem realnych zmian. Kuba Ryś zapowiada jednak, że tym razem może być inaczej, a nadchodzący Kongres Polityki Miejskiej daje nadzieję na przełamanie niemocy. 
Samorząd to kwestia zbyt ważna, by traktować ją jako przedmiot partyjnych sporów. W rozmowie z Arturem Celińskim profesor Rafał Matyja analizuje stan relacji pomiędzy samorządem i rządem. W przystępny sposób tłumaczy również, czym wyróżnia się ta odsłona wojny o samorządność w Polsce.  
Jaka przyszłość czeka polską samorządność? I dlaczego to takie ważne, by samorządy dobrze funkcjonowały? Artur Celiński pyta dr. hab. Dawida Sześciło o scenariusze rozwoju dalszych relacji rząd-samorząd.
Nie tylko samorządom zabiera się kompetencje i pieniądze, ale też formą tej pełzającej centralizacji jest też to, że coraz częściej robi się z samorządu petenta, czy też klienta władzy centralnej - mówi dr hab. Dawid Sześciło, a Artur Celiński dopytuje dlaczego polski rząd nie lubi samorządu. 
Nagrana podczas 3. dnia Kongresu Ruchów Miejskich rozmowa z Edwinem Bendykiem, pisarzem, czujnym obserwatorem życia miejskiego oraz publicystą „Polityki”, nie tylko nie straciła, ale wręcz zyskuje na aktualności. Znajdziecie w niej nie tylko ocenę strategii KRMu w kontekście obecnych wydarzeń politycznych, ale także pomoże Wam w zrozumieniu sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się samorząd terytorialny w Polsce. 
Polski samorząd stoi na progu nowego wyzwania. Rząd proponuje pełzającą centralizację, ruchy miejskie wywierają coraz silniejszą presję na bardziej nowoczesne myślenie o rozwoju, a część samorządowców przestrzega, że już niebawem trudno będzie w ogóle mówić o jakimkolwiek rozwoju. I ogłaszają 21 Tez Samorządowych. Dlaczego? Co jest ich celem? O tym rozmawiamy z Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu. W części A pytamy o przyczny. Część B jest zaś poświęcona treści 21 Tez. 
Polski samorząd stoi na progu nowego wyzwania. Rząd proponuje pełzającą centralizację, ruchy miejskie wywierają coraz silniejszą presję na bardziej nowoczesne myślenie o rozwoju, a część samorządowców przestrzega, że już niebawem trudno będzie w ogóle mówić o jakimkolwiek rozwoju. I ogłaszają 21 Tez Samorządowych. Dlaczego? Co jest ich celem? O tym rozmawiamy z Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu. W części A pytamy o przyczny. Część B jest zaś poświęcona treści 21 Tez. 
Mam cały czas ten sam problem - owszem mówi się o tym, że wszystkie partie i wszystkie komitety wyborcze mówią językiem ruchów miejskich i zgłaszają nasze postulaty. Mam jednak wrażenie, że robią to nie rozumiejąc w istocie, o czym my mówimy. Podcast nagrany podczas VI Kongresu Ruchów Miejskich w Ostródzie i Iławie. 
"Media są od kontroli, więc jeżeli wójt czy burmistrz jest wydawcą gazety, to jestem zaskoczona, bo sam siebie musiałby kontrolować. Samorządy mówią – to nie są żadne gazety – my informujemy mieszkańców, to są takie biuletyny." Rozmawiamy z Katarzyna Batko-Tołuć, wiceprezeską i dyrektorką programową Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
"Po ostatnich wyborach samorządowych media donosiły głównie o „klęsce” ruchów miejskich.  Ja się z tym absolutnie nie zgadzam. Wystarczy spojrzeć na małe i średnie miasta. Tego typu ośrodki będą kluczowe dla przyszłości ruchów miejskich." - rozmawiamy z Pawłem Kubickim, profesorem UJ, wieloletnim obserwatorem ruchów miejskich. 
Justyna Glusman opowiada nam o tym, jak zmieniła sie jej perspektywa patrzenia - zarówno na politykę miejską, jak i ruchy miejskie po objęciu funkcji w warszawskim ratuszu. 
Polacy ufają samorządom. Ruchy miejskie są wobec nic zdecydowanie bardziej krytyczne. Dlaczego? Edwin Bendyk i Stanisław Zakroczymski opowiadają o tym, czego zdaniem Fundacji Batorego potrzebują dzisiaj samorządy i jaką rolę ich zdaniem mogłyby pełnić ruchy miejskie w dyskusji o reformie ustroju samorządowego w Polsce. 
Rate Podcast

Share This Podcast

Recommendation sent

Followers

1

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Podcast Details

Created by
Magazyn Miasta
Podcast Status
Hiatus/Finished
Started
Jul 25th, 2019
Latest Episode
Dec 15th, 2019
Release Period
Daily
Episodes
23
Avg. Episode Length
21 minutes
Explicit
No
Order
Episodic
Language
Polish

Podcast Tags

Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.
Are we missing an episode or update?
Use this to check the RSS feed immediately.