Merak Listesi

A weekly Education, Society and Culture podcast
 4 people rated this podcast

Episodes of Merak Listesi

Mark All
Search Episodes...
Podcaste 5 haftalık bir ara verdim. Aslında istemeden yaptığım bu aranın nedeni erteleme hastalığına yakalanmam olduğunu ise geç fark ettim. Bu bölümde ertelenme hastalığı ile nasıl başa çıkabileceğinize dair iki yöntem önerirken kendi yaşadığım süreci paylaştım!   Bölüm Akışı: (0:00) Neden 5 hafta ara oldu? (1:30) Neden erteleriz? (3:51) Ertelemeye dair kendi şemalarım (5:47) Matt D’avella Ertelemekten Kaçınmak İçin Yardım Eden 5 Şey (8:00) Struthless Seri Ertelemeciler için Tavsiye: 2 Dakika Kuralı (10:49) Ertelememin kök nedenleri (11:47) Sheena Iyengar'ın Reçel Deneyi
“Birbirimizi anlamaya, birbirimizden öğrenmeye başladığımızda o harika dünyaya doğru ilerliyor olacağız.” Diyor Rengin. Merak Listesi’nin Kişisel Öğrenme Ağı serisinin yeni konuğu, eğitmen, kolaylaştırıcı, Uluslarası Fasilitatörler Derneği’nin Türkiye kurucusu, Eğitmen360 eğitim şirketinin kurucu ortağı, meraklı, sürekli öğrenen araştıran ve her şeydeki iyi tarafı ortaya çıkaran sihirbazı, Rengin Akkemik. Bölüm Akışı: (0:59) Giriş (2:06) Rengin’i bir arkadaşı nasıl anlatır? (6:58) Rengin için kişisel öğrenme ağı (11:00) Merak ettiğin bir şeyi nasıl öğrenmeye dönüştürüyorsun? (15:00) Öğrenmede yankı odasında kaldığında nasıl çıkıyorsun? (17:56) ilk öğrenme ağını ne zaman oluşturdun? Nasıl başladın? (23:11) Öğrendiğin ve öğrenmekten büyük keyif aldığın ne var? (27:19) Keşke öğrenmeseydim dediğin bir şeyler var mı? (29:31) İlk vaktim olduğunda şunu öğrenmeye başlayacağım? (32:40) Startuplar Bu Hafta bülteni (34:41) Yakın zamanda öğrenmek için listende ne var?
“Öğrenmeyi seviyorum ama öğrenmek üzerine düşünmeyi de seviyorum” diyor Orhan Şener. TGS Akademi direktörü, akademisyen, özellikle gazeteciliğin dijital dönüşümü üzerine atölyeler düzenliyor ve paylaşımlar yapıyor. Aynı zamanda Dündem Podcast ’in yaratıcılarından birisi. Kısacası öğrenme meraklısı birisi ile harika bir sohbet ile karşınızdayım. Bölüm Akışı: (01:57) Orhan Şener kendisini tanıtmak için neler söylemeyi tercih ediyor? (4:41) Orhan için “Kişisel öğrenme ağı” ne ifade ediyor (6:25) Kişisel Öğrenme ağında neler var? (21:45) Öğrendiklerini nasıl hatırlıyor? (27:30) TikTok öğrenme ağında neler katıyor? (Aylin Şener'in Tiktok üzerine Twitter bilgiseli) (30:21) Öğrenme konusunda yankı odasında kalınca neler yapıyorsun? (33:02) Çok keyifli öğrenme anısı deyince aklına gelen (35:04) Dündem’e hazırlıktan aldığı keyif (Dündem: Ev, hotel ve Airbnb ) (45:00) Keşke öğrenmeseydim dediği şey var mı? (50:33) Bilgi tüketimin çoğunu gözlerini kullanmadan yapıyormuş. (Dündem: Sesli Kitaplar ve Mary'nin kuzusu)
Kişisel Öğrenme Ağı serisinin yeni bölümünde konuğum eğitmen ve kolaylaştırıcı Duygu Çelik. Kendisi uzun süredir eğitmenlik ve kolaylaştırıcılık yapıyor. Uluslararası Fasilitatörler Derneği üyesi olan Duygu ile kişisel öğrenme ağını ve nasıl güncel kaldığını konuştuk. Duygu’nun sosyal medya hesapları: Linkedin ve Instagram Bölüm Akışı: (2:04) Giriş (3:09) Duygu Çelik kimdir? (4:01) Kişisel öğrenme ağı  ve Kyzen Tekniği (5:40) Kişisel öğrenme ağında neler var? (7:05) En önemli öğrenme deneyimi (9:37) Eğitmen360’ın hikayesi (11:00) Güncel kalmak için neler yapıyorsun? (14:34) Son dönemde öğrendiğin için heyecanlandıran ne var? (16:56) Öğrenmeyi çok istediğin ve vakit bulamadığın ne var? (19:01) Keşke öğrenmeseydim dediğim ne var? (20:30) Önümüzdeki dönem için öğrenilecekler listende neler var? (22:52) Kişisel öğrenme ağında önemli yer kaplayan önerilerin neler?
“Her gün öğrenmeye çalışan bir girişimciyim.” diyor Ahmet Kırtok. Kişisel Öğrenme Ağı’nın yeni bölümünde girişimci, markalama ve konumlama danışmanı, Listelist ve Pradma dijital ajanslarının kurucusu, Bilgi Üniversitesi’nde MBA’de e-ticaret derslerini veren öğrenme ve gelişim meraklısı Ahmet Kırtok konuğum. Kendisi yakın zamanda Youtube kanalını açtı ve harika içerikler üretiyor ve paylaşıyor. (takip için: Ahmet Kırtok) Bölümü dinledikten sonra sonra sosyal medyada paylaşmayı ve arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın! Keyifli dinlemeler! Bölüm Akışı: (1:01) Giriş (4:46) Öğrenme ağı senin için nedir? (7:16) Merak ettiğin bir konuyu nasıl öğrenmeye dönüştürüyorsun? (9:46) Youtube’ta istediğin, merak ettiğin şeyi nasıl bulabiliyorsun? (12:06) Yaptığın işlerde en çok keyif aldığın deneyimin nasıldı? (13:53) Ahmet’i etkileyen girişimcinin hikayeleri (16:02) Öğrenme ağında olmazsa olmaz neler var? (19:11) Öğrenmede yankı odasında kaldığında neler yapıyorsun? (21:09) Etki Alanı vs. İlgi Alanı (22:55) İlk vakit yaratabilirsen neler öğrenmek istiyorsun? (Nocode) (26:08) Duyduğu en uçuk fikir ve bundan ne öğrendi? (27:35) Üniversitedeki haline neleri öğrenmesini tavsiye ederdin? (29:35) “Pandemi döneminde kendime challengelar koydum”
Kişisel Öğrenme Ağı serisinde yeni konuğum; eğitmen, öğrenme influencerı, mizahla farkındalık serisinin yaratıcısı, Tam Üstüne Bastın kitabının yazarı, Ajandamdan Notlar ve Tam Üstüne Bastın canlı yayınlarının yapımcısı ve sunusu Hülya Mutlu. Hülya Hanımın nasıl öğrenebilir kaldığını, öğrenme ağını nasıl oluşturduğunu ve öğrenme rutinini ve daha fazlasını konuştuk. Bölümün notlarını ve daha fazlasını Pazar günü 11.00’da Merak Bülteni’nde bulabilrisiniz. Abone olmak için: http://bit.ly/merakbülteni Bölüm Akışı: (1:26) Giriş (5:29 ) Kişisel öğrenme sizin için ne ifade ediyor? (6:57) Tolga Candaş’ın konuğu Cem Yılmaz (7:36) Öğrenmede yankı odasında kaldığınızda ne yapıyorsunuz? (10:58) Bildiklerinizi herkes ile paylaşmaya nasıl başladınız? (18:25) İlk olarak öğrenme ağı oluşturduğunuzu fark ettiniz? (20:52) İçerik üretirken en keyif aldığınız, öğrendiğiniz deneyim neydi? (22:41) “Çok güçlü bir gözlem gücünüz var.” (24:03) Öğrenmeyi çok istediğiniz ama vakit yaratamadığınız neler var? (25:44) Öğrenme ağınızın olmazsa olmazı kimler/neler? (28:18) Günlük öğrenme rutininiz nasıl? (31:50) Öğrenmediğinizde çok keyif aldığınız bir anınızı paylaşabilir misiniz?
55. bölümde konuğum; içerik üreticisi, blogger, dijital stratejist ve eğitmen, Öznur Doğan! Kendisi ile içerik üreticiliğinden, mentorluğun öneminden, öğrenme ağını nasıl kurguladığından, nasıl öğrenebilir kalabildiğini ve üretkenliğini konuştuk. Mentorunun desteği ile yaşadığı dönüşümü ve bunun öğrenmesi üzerine olan etkilerini anlatırken, kişisel öğrenme ağınızda mentor ve mentee olmanın önemini fark edip hemen bir mentor bulmaya ve birilerine mentorluk yapmaya doğru ilerleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler! Merak Bülteni'ne abone olmak için tıklayın: https://bit.ly/merakbülteni Bölüm Akışı: (1:16) Öznur neler yapıyor (6:10) Öznur Doğan - Çay Kahve İnsan Röportajı (6:36) Kişisel öğrenme ağı Öznur için neleri canlandırıyor? (7:48) Kişisel öğrenma ağında kimler, hangi kaynaklar var? (9:32) Her güne yeniden öğrenmek için nasıl başlıyorsun? (12:06) Söyleyemediğim isim: Mihaly Csikszentmihalyi – Akış üzerine TED Konuşması (13:48) Öznur’un en keyif aldığı öğrenme deneyimi (19:27) Öğrenme ağının olmazsa olmazı neler? (22:01) Kişisel öğrenme ağını oluşturmaya ne zaman başladın? (26:17) Kişisel öğrenme ağında farklı ilgi alanlardan kaynaklar katmanın önemi (28:49) Keşke öğrenmeseydim dediğin şeyler? (30:28) Yapılacaklar listende neler var?
Kişisel Öğrenme Ağı serisindeki yeni konuğum, gazeteci, iletişim alanında, felsefe, psikanalitik çalışmalar, dijitalleşme ve dijitalleş hayatın sosyolojisi ile ilgili ve meraklı birisi. Monokrom Bülten’in yaratıcısı, Can Semercioğlu! Bölüm Can’ın geniş öğrenme ağının içerisine dalıp hangi kaynakları nasıl kullandığını konuşurken öğrendiğim ve bol not aldığım bir sohbet oldu. Keyifli dinlemeler! Bölümün notlarının Pazar günü 11.00’da eposta kutunda olması Merak Bülteni ’ne abone olabilirsin: Bölüm Akışı: (6:30) Kişisel öğrenme ağı senin ne için ne ifade ediyor? (6:43) Merak ettiklerini nasıl araştırıyorsun? (10:47) Yoğunluk içerisinde üretme motivasyonunu nasıl buluyorsun? (15:10) Monokrom’da öğrendiğim şey şu oldu… (18:16) Nasıl öğrenir kalıyorsun (21:05) Neleri takip ediyorsun? (24:26) Öğrenmede yankı odasında kaldığında neler yapıyorsun? (28:41) Öğrenmekten keyif aldığın, seni heyecanlandıran en son şeydi? (29:53) Öğrenmek isteyip vakit bulamadığın şeyler neler? (32:15) Keşke öğrenmeseydim dediğin neler var? (33:25) Öğrenme ağında ilk 5’e koyacağın neler olur? (34:41) Dinleyicilere takip etmeleri için neleri önerirsin? (Neleri takip etmemelerini önerebilirim)
Podcaster ve girişimci Çiğdem Öztabak ile kişisel öğrenme ağı üzerine konuştuk. Çiğdem kendisini, öğrenme ve bilme hevesli olarak tanımlıyor. Öğrenme ağı konusunda ise bir hayli hassas: “Kişisel öğrenme ağıma hiç müdahale yapılmasını istemem.” Öğrenme ağını ve nasıl öğrenir kaldığını bizlerle paylaştı. Çiğdem’in öğrenme ağında dolaşmak ve yeni meraklara yol açmak çok keyifli. Çiğdem’in Vikipedik Şeyler ve Gece Gece Bilim podcastlerini ve instagram hesabını muhakkak takip edin derim. Bölümde bol bol konuşurken bir hayli öğrenme notları oluştu. Bu notlar için Merak Bülteni’ne abone olun ve Pazar 11.00’da öğrenme ve gelişmeniz için podcast, video ve yazılar epostanızda olsun. Bölüm Akışı: (00:00) Giriş (4:14) Kişisel öğrenme ağı senin için ne? (8:25) Merak ettiğin bir şeyi nasıl öğreniyorsun? (11:26) Podcast yaparken öğrendiğin en etkili öğrenme nedir? (Gece gece bilim podcast nasıl yapılır bölümü?) (13:15) Yaşam boyu öğrenen olmak için neler yapıyorsun? (17:29) Sabah rutinleri neden önemli? (Robin Sharma The 5 AM Club) (18:38) Öğrenme ağında yankı odasında kaldığında ne yapıyorsun? (22:28) En son aylık çıktığın yeni keşfin ne oldu? (Deniz altı fotoğrafçı: Maxwel Hohn) (23:52) En heyecan verici öğrenme deneyimi paylaşır mısın? - Cem Mansur’un Beethoven anlatışı (28:22) Keşke öğrenmeseydim dediğin ne var? (29:54) Öğrenme listende ne var? (34:05) Bach Cafe’de Geveze Piyanis – Göçmüş Romantikler
Aylin Gezgüç ile çok keyifli ve bol öğrenmeli bir Kişisel öğrenme ağı üzerine sohbet gerçekleştirdik. Arbor Impact fayda tasarımı kurucusu, Hayata Destek Derneği yönetim kurulu üyesi, Koç topluluğu ve daha fazla kurumla birlikte yaptıkları sosyal sorumluluk projeleri, atölyeleri ve hala etkisinin devam ettiği tasarımları konuştuk. Konu öğrenmeden, fayda yaratmaya, sosyokrasiden toplumsal cinsiyet eşitliğine, çaylardan balkondaki çileğe, yankı odalarından insanın üretken haline doğru genişledi, büyüdü ve yayıldı… Bu bölümü dinlerken üzerine düşünecek çok konu var. Bölümde geçen konular ve daha fazlası Pazar günü 11.00’da bültende. Abone olmak için tıklayın: https://bit.ly/merakbülteni Bölümün sorusu: Etki alanınızı genişletmek için neler yapıyorsunuz? Bölüm Akışı: (1:10) Sizi dinleyicilerimize anlatmak için bir çalışma arkadaşınıza sorsak, sizi nasıl anlatır? (3:44) Kişisel öğrenme ağı deyince sizde neler canlanıyor? (8:37) “Bireylerle çalışma cesareti gösteriyorum.” (11:46) Öğrenmede yankı odasında kaldığınızı hissettiğinizde nasıl çıkıyorsunuz? (18:01) “Bizim iş yerimizde toplumsal cinsiyet eşitsizliği yok diyorlar” (19:45) Toplumsal cinsiyet eşitliği ve sistem üzerine (26:51) İnsanın Zen hali (30:34) Son dönemde ne öğrendiniz ve hangi kaynaklardan yararlandınız? (38:25) Vakit bulamadığınız ama şunu öğrenmek istiyorum dediğiniz hangi konu var? (41:07) Bir hafta içerisinde öğrenme planınızda ne var? -- Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco Podcast Erişim Kanalları: RSS Feed Spotify İtunes Megaphone Google Podcast Twitter Linkedin Instagram #MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır.
Merak Listesi’nde “Kişisel Öğrenme Ağı” serisinin ilk bölümünde Gamze Nurluoğlu ile birlikteyiz. Kişisel öğrenme ağını nasıl yarattığını, nasıl beslendiğini, öğrenme ve gelişim için deneyimlerini, yarattığı içerik ve canlı yayınlardan neler öğrendiğini sorduk ve bu konular üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Aklımda kalan iki cümlesi şunlar: “Kendi öğrenme sistemini kurması, kendine öğrenme dünyası yaratması…” ve “Mükemmelik aslında hisli yönetebilmekle başlıyor aslında.” Bölümün sorusu: Siz kişisel öğrenme ağınızdan en son ne öğrendiniz? Merak Bülteni her pazar 11.00'da epostanda! Bölüm akışı: (0:00) Giriş (0:58) Sizi bir arkadaşınız nasıl anlatır? (2:27) Kişisel Öğrenme Ağı sizde neler canlandırıyor? (4:27) Kişisel öğrenme ağınızı neye göre seçiyorsunuz? (6:57) Merak ettiğiniz bir şeyi nasıl öğreniyorsunuz? (12:00) Yaşam boyu öğrenen olmak için neler yapıyorsunuz? (14:55) Linkedin canlı yayınları, 20 Dakika, Bloglardan neler öğrendi? (19:48) Kendinizi nasıl güncel tutuyorsunuz? (27:08) Öğrenirken yankı odasında kaldığınızı düşündüğünüzde ne yapıyorsunuz? (31:33) Heyecanlandıran bir öğrenme anısı (34:28) Yakın zamanda öğrenmeyi planladığınız ne var? (36:06) Sizi takip eden kişiler, 5 kelime ile ifade etseniz sizden neler öğrenilirler? -- Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco Podcast Erişim Kanalları: RSS Feed Spotify İtunes Megaphone Google Podcast Twitter Linkedin Instagram #MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
Bu bölümde duygularımızın biyolojik saatimiz ile nasıl hareket ettiğini ve bu durumun Twitter paylaşımlarına etkisini aktarırken bir de biyolojik saatimizin keşfine çocukluğumda yaklaşık nasıl ıskaladığımı paylaşıyorum. Küstüm çiçeği ile Twitter’da duygularımızı hangi saatler arasında daha pozitif hangi zaman aralığında negatif olarak yansıttığımız arasındaki bağı sizler için anlattım. Bölümün sorusu: Gün içerisinde hangi zaman aralıklarında daha pozitifsiniz? ·     Bülten üyelik: https://bit.ly/meraklistesibülteni Bölüm Akışı: (0:15) Giriş (1:28) Merak Listesi 1 Yaşında! (3:07) Twitter duygu değişim grafiği (5:38) Çocukluk ve küstüm çiçeği (8:39) Biyolojik saatin keşfi (12:35) Sonuç Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco Podcast Erişim Kanalları: RSS Feed Spotify İtunes Megaphone Google Podcast Twitter Linkedin Instagram #MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır.
Bu bölümde karamsarlığın bizi sarıp mutluluktan, sevinçten, coşkudan kaçınmaya çalışmamızın altında yatan kültürel farklılığa değinirken Bolivya’da yaşadığım süreçte şahit olduğum iki hikayeyi sizlerle paylaşıyorum. Birisinde oradaki ananenin yaşam enerjisi ve onu kaybetmenin beni düşündürdüğü ve hayattan keyif almaya doğru götüren yaşam şekli ve bizde sık sık söylenen çok gülünce çok ağlayacağımıza dair bizi kısıtlayan düşünce çarpışıyor.  Bölümün sorusu ise şu: “Çok gülersen çok ağlarsın sözü üzerinizde ne kadar etkili? ·     Bülten üyelik: https://bit.ly/meraklistesibülteni Bölüm Akışı: (3:15) Bolivyalı Anane ve Yaşam Enerjisi (7:21) Ananeyi Kaybettik (12:46) Bolivya Deniz Günü (Dia del Mar) (15:53) Bolivya’dan Öğrendiğim -- Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco Podcast Erişim Kanalları: RSS Feed Spotify İtunes Megaphone Google Podcast Twitter Linkedin Instagram #MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
Bu bölümde zamanı geriye alıp liseye yeni başladığımı ve lise hayatım boyunca öğrenseydim keşke dediğim 10 maddeyi sizlere anlatıyorum. Keşke o zaman öğrenseydim dediğim pek çok şey var. Bu nedenle 10 maddeye indirmek zorladı ama bu 10 konuyu, beceriyi keşke lisede öğrenseydim. Bölümün sorusu ise şu: “Sizler keşke şunları öğrenseydik dediğiniz neler var?” ·     Bülten üyelik: https://bit.ly/meraklistesibülteni ·     Fatoş Ateş ile Duyguları Tanıma Serisi: https://open.spotify.com/episode/5OgvldwfiFyUCRNmmsBrIP?si=bupbHTb6TuCvOXA9wxryxQ ·     Will Smith’in konuşması: https://www.youtube.com/watch?v=CT4zlcKgOm8&feature=emb_title Bölüm Akışı: (0:15) Bölüme Giriş (3:39) Bölüm sorusu ve Duyurular (4:41) 1- Topluluk önünde konuşma (7:24) 2- Etkili yazma (9:03) 3- Hikaye anlatıcılığı (10:13) 4- Eleştirel düşünme (11:23) 5- Etkili dinleme (13:19) 6- Networking (16:07) 7- Başarısızlığın doğallığı (18:50) 8- Yaratıcı düşünme (20:13) 9- Duygular (22:07) 10- Eşitsizliğe karşı savaş
Güç Kullanmanın 3 Şekli Bu bölümde güç üzerine biraz konuşacağız. 19.bölümde gücün akışkanlığı üzerine konuşmuş ve hatta gücü nasıl gördüğünüze dair yapabileceğiniz bir etkinlikten de bahsetmiştim. Bu bölümde sivil yaşamda gücün kaynağını oluşturan 6 temel noktayı ve ardından güç kullanmanın 3 şeklini sizler ile paylaşacağım. Bölümün sorusu ise şu: Birlikte güç kullanabileceğimiz ortamları nasıl yaratırız? ·     Bülten üyelik: https://bit.ly/meraklistesibülteni ·     Güç Akışkan mıdır?: https://open.spotify.com/episode/3pFjxEf8AJmtnAUIPrfGLd?si=rkgD2xBqSd6CzwxF8qbwBw Bölüm akışı: (1:13) Merak Listesi Bülteni (2:00) Neden güç ile ilgili ikinci bölümü çekiyorum? (6:35) Gücün 6 temel kaynağı (12:54) Koruyucu güç kullanmak (14:58) Üzerine güç kullanmak (16:35) Birlikte güç kullanmak (19:41) Kapanış --- Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco Podcast Erişim Kanalları: RSS Feed Spotify İtunes Megaphone Google Podcast Twitter Linkedin Instagram #MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
#46 Mükemmelliyetçilik Kötü mü Bu bölümde mükemmeliyetçiliğe göz atarken, Red Bull’un F1 ekibine, Usain Bolt’a ve tabii ki Jordan’a doğru giden yolculukta, hataların mükemmeliyetçiliği nasıl etkilediğine bakıyorum. Hatalar ile arkadaş olabilir miyiz? Bu bize ne kazandırır? Mükemmeliyetçilik ile pürüzler ve hatalar arasındaki ilişkiyi merak ediyorsanız bölüme davetlisiniz! Bölümün kaynaklarına ve daha fazlasına erişmek için Merak Listesi Bülteni’ne abone olabilirsin: htt ps: //bit.ly/meraklistesibülteni   Bö l üm akışı: (0:15) Hatırlatmalar (1:12) Bölüme Giriş (4:55) F1 Pit Stop Mükemmelliği (6:53) Hatalar ile arkadaş olmak için 5 adım (11:44) Mükemmelliğe övgüler (14:10) Sağlıklı Mükemmeliyetçi vs Zararlı Mükemmeliyetçi (16:16) Sonuç Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco Podcast Erişim Kanalları: RSS Feed  Spotify İtuns  Spreaker Google Podcast Twitter Linkedin #MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
Merak listesinin bu bölümü, Bombacı Mülayim ile covid19 karşısında kendisini ölümsüz sanan, maske karşıtı ve kendisini yenilmez sanan kişiler arasındaki benzerliğe, buradan İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalar yağarken hiçbir şey yapmayan Londralılara doğru ilerliyor. Bu süreçte insanların covid19 karşısında neden önlem almadıklarını, virüsün olmadığını düşünmelerinin nedenlerini ve var olsa bile kendilerine zarar vermeyeceğine dair olan düşüncelerinin altında yatan nedeni anlamaya çalışırken sizi de bu yolculuğa davet ediyorum. Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi paylaşmayı ve yeni bölümler için takip etmeyi unutmayın! Merak Listesi e-bültenine abone olmak için: http://eepurl.com/hd-ElH Bölüm akışı: (1:07) Podfresh Roundtable Canlı Yayın ve Merak Listesi E-bülten (2:26) Konuya Giriş (3:59) Bombacı Mülayim https://www.youtube.com/watch?v=68QE7RvGnk8 (6:00) İkinci Dünya Savaşı’nda Londra (8:35) Londralıların Umursamazlığı (9:33) MacCurdy’e göre bombalardan etkilenen insanlar 3’e ayrılır (12:54) Bombalama Günlüklerinden Alıntılar (15:04) Kıl Payı Kurtulanlardan mı Ucuz Atlatanlardan mısınız? Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco Podcast Erişim Kanalları: RSS Feed Spotify İtuns Spreaker Google Podcast Twitter Linkedin #MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz
Bu bölümde merak radarımda enerji vampirleri var. Enerji vampirlerine hepimiz maruz kalıyoruz. Ya da belki onlardan birisiyiz! Bunu öğrenmek ve üzerine düşünmek için sizi bu bölüme davet ediyorum. Hatta dilerseniz enerji vampiri olup olmadığınızı öğrenebileceğiniz testi de çözebilirsiniz. #EnerjiVampiriTesti : https://tobias-beck.com/en/bewohnertest/ testin şifresi: ( ewohnerfrei16 ) #BölümSorusu: Sizler hayatınızdaki enerji vampirleri ile nasıl baş ediyorsunuz? Hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? Bunları Instagram ve Twitter üzerinden benimle paylaşmayı unutmayın. #BölümÖnerisi: Tobias Beck’in “Enerji Vampirleri” kitabı. Bölüm akışı: (0:30)Duyuru (1:35) Enerji vampiri kimdir? (5:29) 4 günde enerji vampiri olabilirsiniz (8:46) Karıncalar-Elmaslar ve Süper Starlar (12:53) Siz hangi kategoridensiniz? (15:22) Ben enerji vampiri olabilir miyim? Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco Podcast Erişim Kanalları: RSS Feed Spotify İtunes Spreaker Google Podcast Twitter Linkedin #MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
Bu bölümde merak ettiği konu devlere karşı mücadele eden kişilerin baştan mağlup sayılmasına karşın kazanma ihtimalleri daha mı fazla? Devlerin (hadi değirmenler olsun) karşına çıkan Don Kişot, Golyat’ın karşısında Davut, medya patronlarının karşısında bağımsız gazeteciler, Instagram’ın Golyatlaşması derken konu konuyu açtı ve bölümde devlerle mücadele üzerine değindim. Bölüm boyunca da sorum şu: Bizlerin Golyatları kim? Onların o kadar güçlü olduğunu düşünmemize ne yol açıyor? Golyat karşısında Davut olmak için yani gücümüzü tekrar elimize almamız için ne gerekiyor? Keyifli dinlemeler! Bölüm Akışı: (1:22) Bölüme giriş (2:43) Devlere karşı savaşmak için deli mi olmak gerekiyor? (4:45) Udemy’nin devlere karşı savaşı (6:54) Gazetecilerin devlerle mücadelesi (9:40) Davut ve Golyat (13:46) Eğitim girişimciliğinde devler (15:58) Neden mi bunu anlatıyorum? Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri #MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
Bu bölümde hizmet verenlerin aslında satış sonrasında ortadan yok olmalarına, yaşanan sorunlarda muhatap bulamamaya, 3 yılda bir yoktan var edilen faturalara ve elbette mağdur etmemek için yan daireme kurulan interneti anlatıyorum. Hizmet sektöründe satış sonrası hizmet vermekten kaçma hali ne yazık ki kaliteli hizmete erişimimizin önündeki en büyük sorun. Bu bölümde bir haftadır yaşadığım internetsizliği ve bunun üzerinden hizmet sektörüne olan eleştirimi bulabilirsiniz. Keyifli dinlemeler!Bölüm akışı:(1:45) İnternet Yasaklarındaki Endişeye Çözüm(4:57) Neden Kaliteli Hizmet Veren Yok!(7:42) Vodafone ve Yan Daireme Bağlanan Hat(10:08) TTnet ve Yoktan Fatura Yaratma(11:12) Hizmet Sektöründe Kalite Arayışı(15:13) Kaliteli Hizmet Benim İçin Ne?Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco
Bu bölümde yaşam boyu öğrenen olmak için hazırladığım 10 maddeyi sizler ile paylaşıyorum. Podcast serime kişisel öğrenme ağı bölümüyle başladım ve 40 bölüm boyunca aralarda bahsettiğim yöntemlerimi 10 madde içerisinde listeleyerek paylaşmak istedim. Sizler yaşam boyu öğrenen olmak için neler yapıyorsunuz? Listemde olmayan sizce hangi yöntemler var? Sizin öğrenebilir kalmak için hazırladığınız listenizde neler var?Bölüm Akışı:(2:43) Bölüme Dair Bilgiler (3:59) 1- Daha fazla okuyarak(6:09) 2- Yazı yazarak ve paylaşarak(7:13) 3- Sosyal medyada aktif olarak(8:57) 4- Kişisel öğrenme ağı yaratarak(9:51) 5. Doğru Mentoru bularak ve 6. Mentor olarak(11:52) 7- Çocuk merakına sahip olarak(13:20) 8- Olumsuz düşünceler ile daha az zaman geçirerek(14:45) 9- Soru sorarak(16:29) 10- Tek bir doğru olmadığını fark ederek(18:43) Özet ve KapanışBölüm notları: https://medium.com/t%C3%BCrkiye/nas%C4%B1l-%C3%B6%C4%9Frenebilir-kal%C4%B1r%C4%B1z-1-b%C3%B6l%C3%BCm-3a8df89e6494#MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
40# Okullar Açılmalı mı Açılmamalı? İşte Bütün Mesele Bu!Merhaba! 40 kere maşallahınızı alırım bu bölümde! Okulların açılıp açılmaması konusunda pek çok tartışma dönüyor. Ancak konunun asıl odağındaki öğretmenler ve öğrencilerin maskot olarak gözüktüğü bu tartışmalar pek çok noktayı ıskalıyor. Özellikle okulların güvenli olduğu iddia edilse de asıl cevaplanmayan pek çok soru var. Bu bölümde bu soruları ve daha fazla sorup sürecin bir fotoğrafını çekerek okullar açılmalı mı açılmamalı anlatıyorum. Okulların sizce ne kadar güvenli? Bölüm Akışı:(0:00) Eğitim sistemine dair giriş(2:10) Okullar açılmalı mı açılmamalı mı?(6:38) Okullar dışarıdan daha mı güvenli?(11:05) Özel okulların durumu(13:31) Deneyimlediğim seminer dönemi(16:26) Okulları açan ülkelerde neler oldu?(19:35) Sonuç olarak okullar güvenli mi?(22:45) Gözden kaçan noktaMerak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco#MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
#39 Birisini Aniden Öpmek İstedim! Rızası Var Mı?Bu bölümde geçtiğimiz günlerde Instagram hikayelerinde sizlerin bir konu hakkında ne düşündüğünüzü merak edip sorduğum soruya gelen yanıtları ve soruyla dikkat çekmek istediğim konuyu paylaşmak istedim. Sorum şuydu: “Basorexia: bu duyguyu yaşadığınızda ne yapıyorsunuz?” (Basorexia, aniden gelen birisini öpme arzusu) Yanıtlarda ve belki gelen olarak hayatımızda kaçırdığımız bir nokta vardı: RIZA! Rıza konusunu anlatmak için çay örneğinden yararlandım. Çay içme konusu ile rıza arasındaki ilişkiyi merak ediyorsan ve daha fazlası için buyrun bölüme!Bölüm akışı:(2:02) Vikipedik Şeyler’e konuk oldum (link: https://open.spotify.com/episode/0RmEdtpP4Rwz6cH1LXYZE4?si=qzPNks8BQPGuo_1lNGLQ5A )(2:49) Basorexia nedir?(3:39) Instagramdan gelen cevaplar(7:18) Rıza? (11:35) Çay ile rıza kavramına bakış(15:16) KapanışYararlandığım kaynak:5Harfliler – Cinsel İlişkide Rıza Mefhumuhttp://www.5harfliler.com/cinsel-iliskide-riza-mefhumu/#MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
Sizler sabah rutininizde neler yapıyorsunuz? Güne nasıl başlamak size iyi geliyor? Ben bunun üzerine düşünürken zihnimden şu soruları sordum ve cevabı da Merak Listesi’nin 38.bölümünü oluşturdu. Sorular şunlar: “Nasıl daha verimli olabilirim? Günümü nasıl daha etkili bir şekilde planlayabilirim? Sosyal medyanın benden çaldığı süreyi nasıl azaltabilirim? Yazı, video ve podcast için araştırmalarım için kendimi nasıl besleyebilirim? Hangi rutinler benim gün içindeki odaklamamı ve verimimi arttırabilir? Zihnimde uyandığım andan itibaren konuşmaya başlayan çakalları ya da bazı kişilerin adlandırması ile sabotajcıların söylemlerin üzerimdeki etkisini olumluya dönüştürebilirim?” Bu soruların cevaplarını ararken karşıma 20/20/20 formülü ve sabah sayfaları çıktı. Sabah rutinlerinin önemi, etkisi ve bu iki yöntemi kullanmanın yarattığı verimlilik artışı ve zihnimizdeki sesleri nasıl kontrol edebileceğimize değinmeye çalıştım. Sabah rutini oluşturmayı düşünen bir arkadaşınızla da paylaşmayı unutmayın! Yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyorum. Bölüm akışı:(3:37) - Konuya giriş(5:27) – Nasıl daha verimli olabilirim?(7:17) – Benim için verimlilik nedir?(9:41) – 20-20-20 Formülü nedir?(15:31) – Sabotajcıyı fark etmek!(17:32) – Bir itiraf Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshco#MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
Bu bölümde grup çalışmasını ve bireysel çalışmayı inceleyerek etkilerini sizler için paylaşıyorum. Bireysel çalışmayı grup çalışmasına tercih etme nedenlerimiz arasında hata yapmaktan korkmak olabilir mi? Hata yapmanın utanç duyulacak bir durum olarak görülmesi bizi grup çalışmasından uzaklaştırması doğru mu? Grup çalışmalarında sorgulamak neden önemli? Grupların bir arada verimli ve sürdürülebilir çalışması için ne yapmak gerekiyor? Bu soruların cevapları ve daha fazlası bu haftaki merak listesi bölümünde! Sizce bireysel çalışmak mı, grup çalışması mı daha yararlı? Yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyoruz.Bölüm akışı:(2:57) Bölüme giriş,(4:51) Hata yapmaktan kaçınma,(7:20) Odadaki fil,(8:33) Grup mu Bireysel mi?,(13:50) Grupları değiştirmenin önemi,(15:11) Kişisel öğrenme ağı hatırlatması,(17:08) Ne öğrenebilirim?Merak Listesi’ni sunan: Çağrı Küpeli @kupelicagri ,@podfreshcoPodcast Erişim Kanalları:•RSS Feed •Spotify•İtunes •Spreaker•Google Podcast•Twitter•Linkedin#MerakListesi merak ettiğim konuları araştırıp paylaştığım, merak eden kişileri konuk ettiğim ve birlikte merak ettiğimiz konular üzerine sohbet ettiğimiz, öğrenme ve gelişime katkı sunmayı amaçlayan meraklı podcast yayınıdır. Sizler de merak ettiğiniz konuları paylaşmak isterseniz formu (form: http://bit.ly/meraklistesi ) doldurabilirsiniz. İsterseniz yayınıma konuk olabilirsiniz.
Rate Podcast

Share This Podcast

Recommendation sent

Followers

6

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Podcast Details

Created by
Çağrı Küpeli
Podcast Status
Active
Started
Nov 1st, 2019
Latest Episode
Feb 22nd, 2021
Release Period
Weekly
Episodes
62
Avg. Episode Length
27 minutes
Explicit
No
Order
Episodic
Language
Turkish

Podcast Tags

Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.
Are we missing an episode or update?
Use this to check the RSS feed immediately.