Westchnienia do Istnienia

A weekly Education podcast
Good podcast? Give it some love!

Best Episodes of Westchnienia do Istnienia

Mark All
Search Episodes...
Domy mogą być różne. Duże i małe. Pełne miłości i pełne przemocy. Piętrowe i parterowe. Wielopokoleniowe i jednoosobowe. Na odludziu i w samym centrum miasta. Przepełnione gwarem dzieci i ociekające samotnością. Dzisiaj opowiem o tym, co według mnie wydaje się być istotne podczas budowania domu. Domu, w którym będzie ciepło i dobra energia. Opowiem o tym z perspektywy tego, czego sama doświadczyłam w swoim domu rodzinnym, a także opowiem o tym, jaki dom staram się tworzyć dzisiaj jako dorosła osoba - żona  i mama trójki dzieci.Dzisiaj coraz bardziej dostrzegam to, jak różni jesteśmy i jak odmienne możemy mieć preferencje dotyczące wymarzonej wersji domu – domu, do którego chce się wracać. Ale jednocześnie podskórnie czuję, że mimo tych różnic jesteśmy do siebie podobni. Wszyscy chcemy mieć dom, w którym nasze potrzeby będą dostrzegane, a my będziemy się czuć wystarczająco dobrzy i jednocześnie tak samo będziemy traktować pozostałych jego członków. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszego odcinka!
Przedstawienie w podcaście tematu związanego z macierzyństwem już od dłuższego czasu chodziło mi po głowie. I tak oto jest pierwszy odcinek na ten temat. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o tym, co dało mi macierzyństwo. Jak się okazuje macierzyństwo dało mi tak dużo, że nie sposób opisać tego w jednym odcinku😊 Spodziewajcie się zatem w przyszłości kolejnego odcinka na ten temat.To jest moja osobista lista, ale mam nadzieję, że ta lista sprowokuje Was do spisania sobie swojej własnej listy. Na co dzień, w wirze różnych obowiązków, zdarza się nam zapomnieć o tych wszystkich dobrych rzeczach, które daje nam macierzyństwo. Dlatego uważam, że bardzo dobrym pomysłem jest zapisanie sobie wszystkiego na kartce papieru. Dzięki temu będziemy potrafili jeszcze lepiej łapać wszystkie chwile, które mamy okazję spędzić z naszymi dziećmi. Wiadomo, w życiu nie zawsze jest idealnie, ale nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy, warto sobie przypomnieć o tym, jak duży wkład mają nasze dzieci w nasz rozwój. Na początku jest trudno o dystans, ale uwierzcie, po latach jeszcze bardziej docenimy tych wspaniałych nauczycieli, jakich mamy – nasze dzieci!Zapraszam Was serdecznie do wysłuchania dzisiejszego odcinka!
Mam nadzieję, że dzisiejszy odcinek okaże się szczęśliwą trzynastką! A tak na serio to bardzo się cieszę, że udało mi się pokonać jakąś taką ogólną niemoc twórczą i nagrać materiał, który będzie dla Was wartościowy. W dzisiejszym odcinku chcę Wam opowiedzieć o tym, dlaczego czasami (nawet nie czasami, a zawsze!:) warto zadbać o siebie – o swój komfort fizyczny i psychiczny. Dlaczego warto odpuścić – na przykład położyć się wcześniej spać, gdy jesteśmy zmęczeni, albo zwyczajnie poprosić o pomoc, gdy czujemy się przeciążeni nadmiarem obowiązków. Okazuje się, że w takiej sytuacji (w zdrowych relacjach) mamy sytuację wygrany – wygrany dla obu stron. Mam nadzieję, że po wysłuchaniu tego odcinka poczujecie się zmotywowani do tego, aby już teraz, w tym gorącym okresie przedświątecznym, zrobić stosowne zmiany. Pozdrawiam Was jak zwykle bardzo serdecznie i życzę przyjemnej „lektury”:)
Cześć! W dzisiejszym odcinku chcę dać nadzieję wszystkim tym, którzy czują się przeciążeni nadmiarem negatywnych informacji i czują, że świat zmierza w złym kierunku. Sama jeszcze do niedawna zamartwiałam się podobnymi myślami. I mimo, że bardzo mnie dotykają wszelkie złe rzeczy, które dzieją się na naszych oczach, to postanowiłam inaczej na to wszystko spojrzeć. Spojrzeć na świat jak na bajkę, w której na końcu i tak zwycięży dobro. Wierzę, że te wszystkie zmiany, których jesteśmy świadkami (zmiany na takich polach jak szkoła, praca, role kobiece i męskie, kościół czy zdrowie) to tylko niezbędny element procesu oczyszczania świat z fałszu, tak aby na końcu została tylko prawda i dobro. Chcę opowiedzieć o tym, dlaczego warto na przekór wszystkiemu zachować spokój i optymizm w tych burzliwych czasach i po prostu robić swoje, z zachowaniem szacunku do siebie, do innych i do świata! Zapraszam!
Przed nami jeden z najbardziej magicznych okresów w roku.I to bez względu na to, czy wierzymy w Boga i praktykujemy różne obrzędy religijne.Bez względu na to, czy będzie padał śnieg czy nie.I mimo, że te nadchodzące Święta będą dla większości z nas trudniejsze ze względu na sytuację w kraju i ogólną sytuację na świecie, to i tak będzie to czas bardziej wyjątkowy niż zwykle. Bo Święta mają w sobie jakąś magię bez względu na wszystko.Ale jeśli je chcemy dobrze przeżyć, warto już dzisiaj sobie zadać pytanie – na co właściwie czekam? Kim jest dla mnie ten maleńki Bóg, który ma się narodzić?  I jak sprawić, żeby zagościła w nas Miłość, a wraz z nią radość i spokój serca? Okazuje się, że wystarczy naprawdę niewiele. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka podcastu!
Dzisiaj chcę powrócić do tematu, którego omawianie rozpoczęłam w 5-tym odcinku mojego podcastu, czyli do tematu zdrowego odżywiania! Opowiem o sprawdzonym przez siebie sposobie na to, jak skończyć ze wszystkimi wymówkami i po prostu zacząć lepiej się odżywiać. Pamiętajcie o tym, że bez względu na to, z jakiego punktu startujecie, zawsze, absolutnie zawsze macie szansę na to, aby to co jecie było zdrowsze! Metoda o której mówię jest banalnie prosta, ale korzystam z niej od wielu lat i gwarantuję, że jest bardzo skuteczna! Sama zasada brzmi: „W każdym momencie dokonuj najlepszych wyborów żywieniowych na jakie cię stać. I rób to świadomie”. A jak to wygląda w praktyce? O tym będzie dzisiejszy odcinek. Zapraszam serdecznie!
Długo się wahałam, czy wziąć pod lupę ten temat. Temat aborcji. Rodzi on tak wiele skrajnych emocji. Jednak jako Kobieta, Żona i Mama stwierdziłam, że chcę się w tym temacie wypowiedzieć. Nie chcę krytykować, oceniać i tworzyć kolejnych podziałów. Chciałabym spojrzeć na ten temat z nieco szerszej perspektywy i zachęcić Was do tego samego. Chcę także opowiedzieć o tym temacie z perspektywy kryzysów, które obecnie jako ludzie i społeczeństwo przeżywamy i o tym, czy i co możemy w obecnej sytuacji zrobić. Jednocześnie chcę także wyrazić swoją opinię na temat aborcji. Tak jak wspomniałam w podcaście, o ile argumentami jestem w stanie przekonać się do takich czy innych teorii, to swojego serca nie oszukam. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka!
Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o bardzo prostej praktyce wdzięczności, która sprawi, że zaczniemy dostrzegać wszystko to, co jest dobre w naszym życiu i zobaczymy, jak wiele mamy powodów do wdzięczności każdego dnia. I mimo, że często sama mam opory przed stosowaniem różnych „magicznych” technik przedstawianych w książkach o rozwoju, to tę praktykuję i czuję, że naprawdę pomaga. Sama technika jest bardzo prosta i zajmuje tylko kilka minut każdego dnia. Dlatego nie ma już mowy o wymówkach, trzeba po prostu ją poznać i zacząć stosować! Zapraszam do wysłuchania tego odcinka!
Dzisiaj spróbuję odpowiedzieć na pytanie, co pewnego nam zostało w tych niepewnych czasach. Świat wciąż się zmienia, a ostatnio jakby znowu przyspieszył. Zmiany dzieją się bardzo szybko, a to co kiedyś działo się w ciągu kilkudziesięciu lat dzieje się w ciągu kilku lat lub miesięcy. Czasami, gdy próbujemy się z czymś oswoić, okazuje się, że zanim się nam to uda, ta rzecz staje się już nieaktualna. Pojawia się zatem pytanie o to, czy jest coś, co pozostaje stałe na przestrzeni czasu? Bo jeśli są takie rzeczy, to chyba o nie powinniśmy w pierwszej kolejności zabiegać. Dzisiaj opowiem Wam o mojej liście pięciu rzeczy, za którymi według mnie nie warto gonić i o pięciu rzeczach, które opierają się upływowi czasu i którymi warto się zająć w pierwszej kolejności! Zapraszam Was serdecznie do wysłuchania tego odcinka!  
Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o tym, jak ja postrzegam rolę nas kobiet w świecie. Wierzę, że my kobiety mamy olbrzymią moc. Potrafimy dawać życie i mamy w sobie ogrom miłości. To olbrzymi potencjał, dlatego warto wiedzieć, jak go użyć dla dobra nas wszystkich. Wierzę w moc kobiecej energii, intuicji i mądrości. Mam nadzieję, że dzisiejszy odcinek podcastu, wypuszczany w tak trudnym i niepewnym dla wszystkich czasie, przyniesie dobre owoce. Jak to zwykle bywa w poruszanych przeze mnie tematach, ta tematyka jest złożona i dzisiaj poruszę jedynie mały jej fragment. Mam nadzieję, że w przyszłości pojawią się tematy będące kontynuacją i poszerzeniem tego tematu. Pozdrawiam i życzę owocnej lektury! 
Dzisiaj zapraszam Was na pierwszy odcinek w moim podcaście, który dotyczy zdrowego odżywiania. Często myśląc o zdrowym odżywianiu myślimy o czymś trudnym, niedostępnym i drogim. Okazuje się, że może być dokładnie odwrotnie. O tym właśnie chcę Wam opowiedzieć w dzisiejszym odcinku. Opowiem również o tym jak u mnie zaczął się proces zmiany nawyków żywieniowych i dlaczego w ogóle warto zacząć zdrowo jeść. Wszystko o czym opowiadam jest rezultatem moich doświadczeń i wiedzy, którą zdobywałam przez  ponad siedem ostatnich lat. W moim podcaście planuję więcej odcinków poruszających temat zdrowego odżywiania i mam nadzieję, że dzisiejszy odcinek będzie dobrym wstępem do dalszych rozważań na ten temat. Zapraszam serdecznie do wysłuchania tego odcinka! 
W dzisiejszym odcinku chcę Wam opowiedzieć o tym, że czasami nie warto zbyt wcześnie oceniać tego, co nam się przytrafia, w kategoriach „dobre” lub „złe”. Zamiast tego możemy po prostu uznać, że widzimy tylko mały wycinek całości, a życie wie lepiej od nas. Chociaż jest to piekielnie trudne, to czasami po prostu warto zaufać, że my jesteśmy tylko pasażerem, a życie samo nas poprowadzi w dobrym kierunku. Zapraszam serdecznie do wysłuchania tego odcinka!
Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o tym, dlaczego warto zejść do swojej piwnicy, do miejsc trudnych, nieidealnych, czy takich które nas bolą. Opowiem także o moim zdaniem najlepszej strategii w takim miejscu, czyli o potraktowaniu siebie z czułością i zrozumieniem. 
Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o najważniejszej lekcji, jaką odebrałam w życiu. Lekcji, której udzielił mi Tato tuż po swojej śmierci. Lekcji, o której wciąż dużo myślę i której myśl przewodnią staram się zastosować w swoim życiu. O ile łatwiej by nam się żyło, gdybyśmy chociaż na chwilę mogli powiedzieć: „Jest dobrze. Jest dokładnie tak, jak ma być!”. Zapraszam!
Na dobry początek kilka słów wstępu na temat tego, skąd się wziął u mnie pomysł na podcast oraz czym chcę się z Wami podzielić. Zapraszam serdecznie do wysłuchania i mam nadzieję do zobaczenia w kolejnym odcinku!
Rate Podcast

Share This Podcast

Recommendation sent

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Podcast Details

Created by
Patrycja Wratny
Podcast Status
Active
Started
Sep 22nd, 2020
Latest Episode
Jan 5th, 2021
Release Period
Weekly
Episodes
15
Avg. Episode Length
22 minutes
Explicit
No
Order
Episodic
Language
Polish

Podcast Tags

Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.
Are we missing an episode or update?
Use this to check the RSS feed immediately.