Podchaser Logo

Korepetycje z historii | Radio Katowice

A History podcast
Good podcast? Give it some love!

Episodes of Korepetycje z historii

Moje Monte Cassino - opowieść Witolda Żdanowicza, uczestnika bitwy o Monte Cassino w maju 1944 roku. Mieszkający po wojnie w Zabrzu profesor fizyki, Witold Żdanowicz, zebrał wspomnienia żyjących weteranów II Korpusu generała Andersa. O nich też
O Władysławie Andersie, dowódcy II Korpusu Polskiego, który dowodził w bitwie pod Monte Cassino. O żołnierzach-tułaczach i o sobie opowiada, nucąc "Czerwone maki", Irena Anders, wdowa po legendarnym dowódcy.Nagranie powstało przy okazji nadania
Kto był pierwszą ofiarą II wojny światowej? Komu potrzebny był sfingowany napad na niemiecką radiostację w Gliwicach w sierpniu 1939 roku? O tym w trzecim odcinku Korepetycji z Historii.Zaprasza Wojciech Pacula.
Dylematy Piłsudskiego. Oceny kontrowersyjnych decyzji Komendanta. Czy bez Piłsudskiego Polska wybiłaby się na tyle, by odzyskać niepodległość?O tym w rozmowie Wojciecha Paculi z historykami zajmującymi się najnowsza historią Polski.
Jak politycznie i militarnie kształtowały się filary niepodległości oraz granice po II Rzeczpospolitej po pierwszej wojnie światowej? Czy bitwa warszawska sprzed stu lat zagwarantowała niepodległy byt Polski o jakiej marzył Piłsudski i inni...?
Rate Podcast
Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.
Are we missing an episode or update?
Use this to check the RSS feed immediately.