Podchaser Logo
Home
Kultura na weekend

Redakcja Polityka.pl

Kultura na weekend

A weekly Society and Culture podcast
Good podcast? Give it some love!
Kultura na weekend

Redakcja Polityka.pl

Kultura na weekend

Episodes
Kultura na weekend

Redakcja Polityka.pl

Kultura na weekend

A weekly Society and Culture podcast
Good podcast? Give it some love!
Rate Podcast

Episodes of Kultura na weekend

Mark All
Search Episodes...
Od 140 lat nie ma w Polsce drugiego pisarza, który budziłby taką furię. Ryszard Koziołek podpowiada, jak czytać go na nowo.
Nie ma drugiej tak kulturalnej nocy w całorocznym kalendarzu. Co się wydarzy 18 maja? Gdzie można zajrzeć? Jakie specjalne wydarzenia przygotowała dla licznej publiczności Warszawa?
O sytuacji w Puszczy Białowieskiej kręcą filmy dokumentaliści. „Las” Lidii Dudy, prezentowany na 21. edycji Millennium Docs Against Gravity, mierzy się z postawami mieszkańców Podlasia skazanych na bezduszną polityczną rozgrywkę.
Serwis muzyczny Beehype, który świętuje właśnie dziesięć lat działalności, jest polski, ale zarazem globalny: to sieć korespondentów, którzy wzajemnie polecają sobie muzykę rozrywkową – lokalną, zaskakującą, spoza obszaru anglosaskiego.
Od ponad pięciu lat jesteśmy z Państwem, prezentując w zbliżeniu lub z dystansu to, co najciekawsze w różnych dziedzinach kultury. Dziś swoiste „the best of” tych spotkań.
O wyzwoleniu poprzez opowiadanie historii i o Polakach, jednym z najbardziej straumatyzowanych narodów świata, mówi Marta Hermanowicz, autorka błyskotliwej debiutanckiej powieści „Koniec”.
Stefan Wesołowski stworzył niezwykłą muzykę do dzieła filmowego o męczeństwie, które i dla niego okazało się jednym z trudniejszych wyzwań w karierze. A nową autorską płytę ma już gotową.
Co nam mówi Primo Levi w czasach „lunaparkizacji” Auschwitz i „holokiczu”? „Ten nadmiar literatury z Auschwitz w tytule byłby dla niego koszmarem, on zresztą przewidywał, że temat ulegnie dewaluacji” – twierdzi Piotr Paziński.
Dlaczego twórcy satyry we wczesnym czasie potransformacyjnym tak chętnie przełamywali tematy tabu i czy śmieszkowanie wystarcza, by zrozumieć to, co działo się w latach 90.
O tworzeniu nowych utworów i swoim zwykłym życiu opowiada Paweł Szymański, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. 28 marca kończy 70 lat.
Franek Warzywa & Młody Budda śpiewali o święcie ziemniaka i największym pomidorze na świecie, zdobyli fanów za granicą i otarli się o konkurs Eurowizji, który mieliby szanse wygrać. Teraz tematykę warzywną porzucają dla inspiracji science ficti
Czy był to rok przełomu w światowej kinematografii, jaki obraz rzeczywistości wyłania się z nagrodzonych tytułów, czy branżę czekają zmiany i co nas wzruszało. Podsumowujemy Oscary 2024.
50 mln zł. Na tyle wyceniono dar na rzecz krakowskich muzeów MOCAK oraz Muzeum Fotografii. Z jednym z darczyńców, Andrzejem Starmachem, rozmawiamy o tym, skąd wziął się pomysł przekazania kolekcji i z czym było najtrudniej się rozstać.
Tomasz Makowiecki opowiada o swojej nowej płycie i o dwóch tygodniach, które nieco się wydłużyły. Wiemy jednak, że to nie koniec.
Jakie żarty śmieszyły czytelników prasy, a jakie użytkowników internetu? I co bawi nas bardziej: polityka, relacje międzyludzkie czy codzienne życiowe wyzwania?
Film „Pianoforte” o uczestnikach Konkursu Chopinowskiego wchodzi 16 lutego do kin. Opowiadają o nim Jakub Piątek, reżyser, i Joanna Chorzępa, producentka z ramienia Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Wewnętrzne rozgrywki prowadzą do tragedii, a troska o naród nie polega na nacjonalizmie – czyli czego możemy się o współczesności nauczyć z wydanego w Polsce wielkiego klasyka literatury węgierskiej.
„Oppenheimer”, „Biedne istoty” oraz „Czas krwawego księżyca” zdobyły w sumie aż 34 nominacje do Oscarów.
Nie powinniśmy się bać słowa „komiks”, bo niezależnie od gatunku i treści twórcy poruszają się w ramach tego samego medium, dającego olbrzymie możliwości.
Przestrzelony dramaturgicznie, ale celny pedagogicznie? Dyskutujemy o nowej, co najmniej kontrowersyjnej wersji „Akademii pana Kleksa”.
Świąteczna rozmowa kulturalna ze współtwórcami „1670”. Serialu, z którego śmieje się aktualnie (mówiąc językiem jego bohaterów) większa połowa Polski.
Do mainstreamu zespół Furia wchodzi na własnych zasadach. Ale czy dla polskiego metalu jest to jakiś przełomowy moment?
Ogłosiliśmy 21 paszportowych nominacji do... ośmiu, a nie siedmiu nagród. O osobowościach polskiej kultury w siedmiu kategoriach rozmawiamy w naszym podkaście.
Kiedy najciekawszy saksofonista jazzowy swojego pokolenia zakłada nowy zespół, musi w tym być coś ciekawego.
Rozmawiamy o nowym polskim serialu poświęconym młodym ludziom, który stanowczo nie powinien przemknąć niezauważony.
Rate

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Unlock more with Podchaser Pro

  • Audience Insights
  • Contact Information
  • Demographics
  • Charts
  • Sponsor History
  • and More!
Pro Features