Podchaser Logo
Home
Biała lista VAT – co musisz wiedzieć, żeby uniknąć sankcji?

Biała lista VAT – co musisz wiedzieć, żeby uniknąć sankcji?

Released Sunday, 17th May 2020
Good episode? Give it some love!
Biała lista VAT – co musisz wiedzieć, żeby uniknąć sankcji?

Biała lista VAT – co musisz wiedzieć, żeby uniknąć sankcji?

Biała lista VAT – co musisz wiedzieć, żeby uniknąć sankcji?

Biała lista VAT – co musisz wiedzieć, żeby uniknąć sankcji?

Sunday, 17th May 2020
Good episode? Give it some love!
Rate Episode

Dla kogo jest ten odcinek?

Ten docinek przygotowałam z myślą, przede wszystkim, o:

przedsiębiorcy, bo ciąży na nim odpowiedzialność solidarna za postępowanie kontrahentaosobach samodzielnie prowadzących księgowość swojej firmy

Z tego wpisu dowiesz się:

czym jest biała lista podatników VAT i dlaczego musisz nauczyć się z niej korzystać?biała lista VAT kiedyś a dziśgdzie znajdziesz białą listę VAT i co na niej sprawdzisz?należyta staranność a sankcje podatkoweco zrobić, jeśli na białej liście VAT brak rachunku bankowego naszego kontrahenta?

Odpowiedzialność solidarna

Biała lista podatników VAT - co to takiego jest?

1 września 2019 roku rząd uruchomił wyszukiwarkę podatników VAT w nowej odsłonie. W tej nowej wersji wyszukiwarki, otrzymaliśmy dostęp do pełnych danych kontrahenta, rozszerzonych o rachunek bankowy.

W zależności od formy podmiotu, dane są pobierane z CEIDG, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, lub KRS, jeśli działasz w formie spółki.

Zasada działania nie zmieniła się, tzn. nadal dotyczy czynnych podatników VAT, czyli tak jak to było do tej pory.

Przypomnijmy:

Przed wprowadzeniem białej listy czynnych podatników VAT, wyszukiwarka umożliwiała nam zweryfikowanie statusu kontrahenta tzn. po wpisaniu numeru nip otrzymywaliśmy informację tylko o tym, czy dany kontrahent jest czynnym podatkiem VAT lub nie jest.

Jakie to miało znaczenie? Istotne. Ponieważ jeśli otrzymaliśmy fakturę vat, z naliczonym vatem, to prawo do odliczenia tego vatu mamy tylko w przypadku kontrahenta, który jest czynnym podatnikiem vat. W wyszukiwarce taki podatnik pojawiał się "na zielono".

Natomiast w sytuacji, gdy otrzymaliśmy fakturę vat, ale po sprawdzeniu okazało się, że kontrahenta nie ma w rejestrze, traciliśmy prawo do odliczenia w danym okresie rozliczeniowym, do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Bowiem często zdarza się, że z różnych względów kontrahent, który do tej pory faktycznie był czynnym podatnikiem VAT z jakiegoś powodu utracił status i został z tej listy wykreślony.

To oznacza, że my, jako kupujący usługę lub produkt, tracimy prawo odliczenia vatu od kontrahenta wykreślonego z listy czynnych podatników vat.

Na szczęście nie na zawsze. W sytuacji w której kontrahent ponownie uzyska status czynnego podatnika VAT, my mamy dwa kolejne okresy rozliczeniowe do tego, by ów vat odliczyć.

Czyli albo dwa kolejne miesiące, albo kwartały, w zależności od tego, w jakiej formie rozliczamy transakcje vat z naszym urzędem skarbowym.

I tak naprawdę to było tyle. Po wprowadzeniu zapytania do wyszukiwarki, otrzymywaliśmy tylko informację o statusie. Nic więcej.

Po 1 września 2019 r. wszystko się zmieniło. Wyniki wyszukiwania podają pełne dane firmy oraz rachunek bankowy. A od 1 stycznia 2020 r. dodatkowo nakładają na nas ograniczenia kwotowe i odpowiedzialność solidarną za nieuczciwego kontrahenta oraz sankcje.

Na białej liście sprawdzimy:

status kontrahenta, tj. czy jest czynnym podatnikiem vatw przypadku kontrahenta niezarejestrowanego widzisz status - nie każdy podatnik musi być zgłoszony do vat, w liście widzisz powód braku rejestracjinumeru rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi, a który jednocześnie musi być rachunkiem firmowym, zgłoszonym do urzędu skarbowego

Gdzie znaleźć białą listę podatników VAT?

Możemy to zrobić na dwa sposoby, po pierwsze na na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl lub na portalu należącym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tzw. CEIDG. I co ważne, nie trzeba się nigdzie rejestrować, żeby skorzystać z wyszukiwarki. Wyszukiwarka jest ogólnodostępna i bezpłatna. Natomiast, niestety, dla spokoju ducha, zapisz ją sobie w swoich skrótach, dlatego że od tej pory powinieneś z tej wyszukiwarki regularnie korzystać.

Otwórz wyszukiwarkę białej listy podatników VAT

Kiedy należy korzystać z białej listy podatników VAT?

Show More

Unlock more with Podchaser Pro

  • Audience Insights
  • Contact Information
  • Demographics
  • Charts
  • Sponsor History
  • and More!
Pro Features