Podchaser Logo
Home
TP 003: 5 różnic pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji

TP 003: 5 różnic pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji

Released Wednesday, 28th September 2016
Good episode? Give it some love!
TP 003: 5 różnic pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji

TP 003: 5 różnic pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji

TP 003: 5 różnic pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji

TP 003: 5 różnic pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji

Wednesday, 28th September 2016
Good episode? Give it some love!
Rate Episode

Tajemnica przedsiębiorstwa a zakaz konkurencji. Najważniejsze różniceW tym odcinku poznasz Szybkiego Tośka, bardzo skutecznego przedstawiciela handlowego.

Pobierz mp3

ITunes / Android / RSSZakładam zresztą, że już go kiedyś spotkałeś. Pierwowzorem jest postać z Epoki Lodowcowej 2, pancernik, który potrafił sprzedać wszystko. Bardzo pożyteczna umiejętność. Dobrze jest mieć w swoim zespole Szybkiego Tośka.Niestety zdarza się, że gdy Szybki Tosiek kończy u Ciebie pracę, to nie znaczy, że skończył pracę z Twoimi klientami. W takich sytuacjach warto mieć tajemnicę przedsiębiorstwa i zakaz konkurencji.Tajemnica przedsiębiorstwa i zakaz konkurencji to dwa różne narzędzia, które są wykorzystywane do ochrony przewagi konkurencyjnej.Problem polega na tym, że często są ze sobą mylone, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.Dobrze wiedzieć, co one oznaczają. Pozwoli to na uniknięcie wielu nieporozumień na etapie zawierania umów, jak i później, na etapie ich wykonywania.Zapraszam do wysłuchania audycji, w której przedstawiam pięć najważniejszych różnic pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa i zakazem konkurencji.

W tym odcinku usłyszysz:

kto to jest Szybki Tosiekco to jest pracownicze know-how i dlaczego nie stanowi ono tajemnicy przedsiębiorstwaco to jest zakaz konkurencjio najważniejszych różnicach między tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji.

Polecane wpisy na moim blogu

O co chodzi z tym zakazem konkurencji?O co chodzi z tą tajemnicą przedsiębiorstwa?5 wskazówek, jak napisać dobrą umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy7 wskazówek, jak wdrożyć w firmie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Transkrypcja podcastuWolisz czytać? TUTAJ możesz pobrać transkrypcję podcastu.Najważniejsze różnice pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a zakazem konkurencji:Pierwsza różnica dotyczy tego, co daje ci tajemnica przedsiębiorstwa, a co daje zakaz konkurencji. Tajemnica przedsiębiorstwa chroni informacje, które są wartościowe, poufne, a pracodawca podjął działania w celu zachowania ich poufności. Tajemnica przedsiębiorstwa nie chroni natomiast indywidualnych doświadczeń i umiejętności osoby fizycznej, czyli tak zwanego pracowniczego know-how.

Zakaz konkurencji daje to, czego nie daje tajemnica przedsiębiorstwa - chroni firmę przed tym, by pracownik nie poszedł pracować do konkurenta lub by nie otwarł własnej, konkurencyjnej działalności gospodarczej.

Zatem chroni indywidualne umiejętności i doświadczenie czyli to, czego nie chroni tajemnica przedsiębiorstwa.

Robi to jednak w pewnym bardzo określonym i ograniczonym zakresie, który jest działalnością konkurencyjną. I tu pojawia się pewien problem ze zdefiniowaniem działalności konkurencyjnej.

Nie ma definicji prawnej działalności konkurencyjnej, w każdym razie nie w odniesieniu do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Sądy stosują tutaj kategorię ekonomiczną, z której wynika, że działalność konkurencyjna to taka działalność, która narusza interes pracodawcy lub zagraża mu i która jest skierowana chociażby częściowo do tego samego kręgu odbiorców. A konkurentem na rynku jest każde przedsiębiorstwo, które realizuje ten sam przedmiot działalności lub podobny przedmiot działalności. Oznacza to zatem, że nie możesz być psem ogrodnika, nie możesz zabronić pracownikowi tego, czego sam nie robisz.

Druga różnica to sposób powstania. Tajemnica przedsiębiorstwa powstaje z mocy prawa, niejako automatycznie z chwilą, kiedy spełnia się trzy przesłanki w stosunku do informacji.

Nie trzeba podpisywać żadnej umowy, wystarczy tylko powiadomienie odbiorcy informacji o tym, że ma do czynienia z tajemnicą przedsiębiorstwa. Czyli może się zdarzyć tak, że będziesz związany tajemnicą przedsiębiorstwa wbrew swojej woli, po prostu zetkniesz się z nią.

Zakaz konkurencji natomiast, ten zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, powstaje tylko w drodze umowy.

Show More

Unlock more with Podchaser Pro

  • Audience Insights
  • Contact Information
  • Demographics
  • Charts
  • Sponsor History
  • and More!
Pro Features