Podchaser Logo
Home
02 - Argumentum ad personam

02 - Argumentum ad personam

Released Tuesday, 18th August 2020
Good episode? Give it some love!
02 - Argumentum ad personam

02 - Argumentum ad personam

02 - Argumentum ad personam

02 - Argumentum ad personam

Tuesday, 18th August 2020
Good episode? Give it some love!
Rate Episode

Witam was w drugim odcinku podkastu “Zdrowy Rozsądek v2.0”. Ja nazywam się Piotr Borowski i w tych audycjach zachęcam do logicznego myślenia. Wytykam błędy logiczne czyli sofizmaty. Zapraszam do dyskusji. A to wszystko po to aby zdobyć ten tytułowy zdrowy rozsądek. Zastanawiałem się jaki temat poruszyć w drugim odcinku. Przecież są tysiące sofizmatów. Pomogły mi zbliżające się wybory w USA. Nagrywam ten odcinek w sierpniu 2020 roku. W większości krajów panuje jeszcze pandemia, w wielu jest jeszcze kwarantanna, a USA przygotowuje się do wyborów, które odbędą się 3 listopada 2020 roku.

Najpierw jednak trochę teorii. Jeden z najczęstszych sofizmatów czyli błędów logicznych w dyskusji to argumentum ad personam czyli atak na osobę. Na czym polega ten błąd? W dyskusji ludzie zajmują przeciwne stanowiska, starają się przekonać swojego oponenta oraz ludzi, którzy przysłuchują się tej dyskusji. Czasami jednak brakuje im argumentów wtedy często sięgają po argumentum ad personam czyli atakują osobę swojego oponenta. Chyba każdy z nas jako dziecko korzystał z tej nieuczciwej metody. Np. jako dzieci kłóciliśmy się z kimś o coś, ale ponieważ brakowało nam argumentu mówiliśmy: jesteś głupi.

Czy ten argument wykorzystują jedynie dzieci? Nie, bardzo często wykorzystują go politycy. Jeżeli przeciwnik polityczny gada z sensem to najłatwiej jest zaatakować jego osobę. Innymi słowy zamiast udowadniać tezę przeciwną, co często jest trudne, można powiedzieć, że przeciwnik jest złą osobą i dlatego nie powinno mu się wierzyć. Oczywiście to jest sofizmat czyli błąd logiczny. Dlaczego? Jeżeli ktoś podaje logiczne argumenty to nie ma znaczenia czy jest dobrą czy złą osobą. Powinniśmy brać pod uwagę logiczne argumenty, a nie to kto je wypowiada.

Przejdźmy teraz do wyborów w USA. Zostało do nich jeszcze ponad dwa miesiące. Kampanie się już dawno rozpoczęły i już trwa walka polityczna. Politycy przedstawiają swoje programy, ale też wykorzystują ten sofizmat czyli atakują osobę swojego przeciwnika. Nie ma w tym wszystkim niczego niezwykłego. Co jednak wyróżnia wybory w USA od innych krajów to fakt, że tam są najpierw prawybory. Czym są prawybory? Obie duże partie w USA czyli demokraci i republikanie wybierają swojego kandydata. Każda osoba, która jest zarejestrowana w USA jako wyborca partii demokratycznej może wziąć udział w takich wyborach i głosować, kto będzie walczył z obecnym prezydentem z partii republikańskiej czyli Donaldem Trumpem. Co ciekawego zdarzyło się podczas prawyborów w partii demokratycznej?

Prawybory były bardzo zażarte, podczas debat rzucano dużo argumentów, ale pojawiło się także sporo argumentu ad personam. Jednym z ciekawszych ataków jednego kandydata demokratów na drugiego był atak Kamali Harris na Joe Bidena. Senator Kamala oskarżyła Bidena o rasizm itd. Co się wydarzyło później? Prawybory wygrał Joe Biden, który był wiceprezydentem Baracka Obamy. Kogo Binden wybrał na swojego wiceprezydenta? Właśnie Kamalę Harris. Ciekawe jest to co ona powiedziała podczas wywiadu. Zapytano ją o to jak to możliwe, że teraz wypowiada się o Bidenie w samych superlatywach, a wcześniej atakowała jego osobę?

Kamala roześmiała się i powiedziała, że to była tylko debata. Innymi słowy te ataki na Bidena, oskarżanie go o rasizm nic nie znaczyły. Ona uważa, że Joe Biden jest wspaniałym kandydatem na prezydenta i czuje się uhonorowana, że będzie jego wiceprezydentem. Tak niestety może się skończyć korzystanie z argumentum ad personam. Gdy będziemy atakować kogoś, a potem przyjdzie nam się związać z tą osobą, którą nazywaliśmy złym człowiekiem. Chyba więc nikogo nie dziwi fakt, że politycy są uważani za hipokrytów. Najpierw mówią o tym, że ktoś jest okropnym człowiekiem, który nie nadaje się na prezydenta, a potem zmieniają zdanie na ten temat o 180 stopni.

Oczywiście nie chcę tutaj twierdzić, że tylko demokraci używają tego argumentum ad personam. Donald Trump jest znany z tego, że potrafi w dwóch słowach podsumować przeciwnika. Jego określenie na Bidena i Kamalę to: “Slow Joe and Phony Kamala”. Tak więc obie strony wykorzystują ten sofizmat. Niestety politycy stosują te chwyty właśnie dlatego, że ten błąd logiczny, ten sofizmat działa. Wyborcy często wierzą w te oskarżenia, które są rzucane. Argumentum ad personam wpływa na wyniki wyborów.

To wszystko na dzisiaj. Ja nie staję po żadnej ze stron w sporach politycznych. Co więcej nie głosuję, no chyba, że chodzi o tz. głosowanie nogami. Lubię jednak posłuchać debaty, ale takiej prawdziwej, gdzie ludzie przedstawiają argumenty, a nie atakują siebie nawzajem. Dziękuję wam za wysłuchanie do końca. Do usłyszenia niedługo w kolejnym odcinku.

Show More
Rate

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Episode Tags

Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.
,

Unlock more with Podchaser Pro

  • Audience Insights
  • Contact Information
  • Demographics
  • Charts
  • Sponsor History
  • and More!
Pro Features